- Vergi Xidmətləri və Mühasibat uçotu
Azərbaycanda vergi qanunvericiliyinin son islahatları nağdsız ödənişlərin və şəffaflığın təşviqi ilə xarakterizə olunur. Bu gün Müəssisələr mövcud islahatların öhdəsindən gəlmək üçün vergi planlaşdırmasını və təşkilatını yaxşılaşdırmağa çalışırlar. Xüsusilə, bir çox müəssisə qanunvericiliklə təklif olunan mümkün vergi güzəştləri barədə çox məlumatlı deyil. Müəssisələrin bu cür imkanlar barədə düzgün məlumatlandırılmasını və mümkün olduğu yerlərdə fayda əldə etməsini təmin edirik.
Azərbaycanın Vergi Məcəlləsi
1 yanvar 2001-ci ildə qüvvəyə minmiş Azərbaycan vergi məcəlləsi vergi və vergi inzibatçılığını kodlaşdırılmış qanun kimi tənzimləyir. Azərbaycanın Vergi Məcəlləsi vergitutma məsələlərində digər qanunlardan üstün olan xüsusi qanundur.
Vergi Məcəlləsi Azərbaycanda aşağıdakı dövlət vergilərini nəzərdə tutur:
- Korporativ vergi: ümumi dərəcə kimi 20%, mikro müəssisələr üçün 5%. Qeyri-rezident vergiləri rezident ödəyicisi tərəfindən 10% tutulur%;
- Fiziki şəxslərdən gəlir vergisi: 14% -25%;
- Əlavə dəyər vergisi: 18%, bəzi işlər və xidmətlər 0% ƏDV-yə tabedir; elektron vergi: 14% -25%;
- Aksizlər: bu vergi Azərbaycana idxal olunan və ya idxal edilən müəyyən malların satış qiymətinə əlavə edilir. Dərəcələr dəyişir, məsələn, araq kimi spirtli içkilərə aksiz dərəcəsi litr başına 2 manat, 1000 ədəd siqaret isə 20 manat təşkil edir;
- Hüquqi şəxslərin (şirkətlərin) əmlak vergisi: hər il aktivlərin dəyərinin 1% - i;
- Torpaq vergisi: torpaq sahəsinə və növünə görə torpaqlara fərqli vergi dərəcələri tətbiq olunur. Məsələn, Bakıdakı sənaye torpaqlarına kvadrat metrə görə 10 manat, torpaq sahəsi 10.000 kvadratmetrdən az olduqda isə 20 manat vergi tutulur. Torpaq vergisi hər il vergiyə cəlb olunur;
- Yol vergisi (nəqliyyat vasitələri vergisi): Yol vergisinin obyekti Azərbaycana daxil olan və ya çıxan nəqliyyat vasitələri, həmçinin Azərbaycana gətirilən və ya istehsal olunan benzin, dizel yanacağı, maye qazdır.;
- Mədən vergisi: mədənçilikdə neft üçün 26%, Qaz üçün 20% kimi müxtəlif vergi dərəcələri tətbiq olunur.
- Sadələşdirilmiş vergi: bu vergi ƏDV (2%) istisna olmaqla, maksimum illik gəliri 200.000 manat olan kiçik müəssisələrdən, illik gəliri 200.000 manatdan çox olan ictimai iaşə müəssisələrindən (8%), habelə binaların tikintisi ilə məşğul olan müəssisələrdən və nəqliyyat xidmətləri göstərən şirkətlərdən tutulur (müxtəlif dərəcələr bir neçə amildən asılı olaraq tətbiq olunur).
Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə son düzəlişlər aşağıdakı səbəblərdən daha spesifikdir:
- Kiçik müəssisələr də daxil olmaqla müəssisələr üçün əlavə vergi güzəştləri təmin edir;
- Azərbaycanda bəzi vergi dərəcələrini azaldır;
- Özəl qeyri-neft sənayesində işçilərin əmək haqqı vergisini aradan qaldırır;
- Vergi prosedurları və vergi yoxlamaları üçün əlavə aydınlıq və şəffaflıq təmin edir.
Vergi dəyişiklikləri
- Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə 1 yanvar 2019-cu il tarixindən qüvvəyə minən Vergi düzəlişlərinin tam mətni ilə bu linkə keçin.
- Azərbaycanda 1 yanvar 2020-ci il tarixindən qüvvəyə minən əsas vergi düzəlişlərinin xülasəsi ilə zəhmət olmasa məqaləmizə baxın.
Azərbaycanda vergi xidmətləri
Azərbaycanda ən nüfuzlu vergi konsaltinq və mühasibat firmalarından biri olaraq biz şirkətin (biznesin) vergi və gömrük qaydalarına riayət etməsini və vergi və gömrük qanunvericiliyinin verdiyi üstünlüklərdən istifadə etməsini təmin edirik. Azərbaycanda idxal və ixrac Gömrük Məcəlləsi ilə ciddi şəkildə tənzimlənir ki, bu da adətən yalnız rəsmi hüquqi vergi və gömrük məsləhətləşmələrini deyil, həm də belə hallarda praktiki tövsiyələri tələb edir.
TLC-nin vergi hüquqşünasları və vergi ekspertləri Azərbaycanda beynəlxalq vergi xidmətləri (ikiqat vergitutma, transfer qiymətləri) və vergi xidmətləri göstərirlər. Mühasiblər və vergi uçotu xidmətlərinin dəstəyi ilə komandamız Azərbaycanda həm Bakıda fəaliyyət göstərən çoxmillətli şirkətlər, həm də əsasən beynəlxalq işgüzar əlaqələri olan yerli müəssisələr üçün vergi məsləhətləri və mühasibat xidmətlərinin tam çeşidini təqdim edir.
Azərbaycanda vergi məsləhətçiləri və vergi hüquqşünaslarından peşəkar vergi xidmətləri
Komandamız vergi məsələlərində geniş təcrübəyə, həmçinin Vergilər Nazirliyində vergi qanunvericiliyinin hazırlanması şöbəsinə rəhbərlik etməkdə praktiki təcrübəyə malikdir. İkiqat vergitutma və transfer qiymətlərinin tənzimlənməsi də daxil olmaqla beynəlxalq vergitutma sahəsində geniş təcrübəmiz var. Beynəlxalq Hüquqşünaslar Assosiasiyası tərəfindən Azərbaycandan vergi müxbiri seçilməklə biz müştərilərimizə daim vergi yeniləmələri təqdim edirik və ən yaxşı beynəlxalq təcrübələri nəzərə alaraq qanunvericiliyə düzəlişlər təklif edirik.
Aşağıdakı vergi xidmətlərini təklif edirik:
- Vergi məsləhətləri və vergi planlaşdırması;
- Vergi öhdəliklərinin planlaşdırılması, yenidən qurulması və optimallaşdırılmasına kömək edin;
- Hüquqi və ya iqtisadi ikiqat vergitutmanın qarşısının alınması, vergi güzəştlərinin alınması və ya ikiqat vergitutma müqavilələrindən irəli gələn vəsaitlərin geri qaytarılması tələbi daxil olmaqla ikiqat vergitutma məsələlərinə dair vergi məsləhətləri
- Azərbaycanda vergi tutulması üzrə məsləhət
- Rezidentlər və qeyri-rezidentlər üçün ƏDV məsləhətləri
- Azərbaycanda çoxmillətli Müəssisələr və beynəlxalq iştirakı olan yerli müəssisələr üçün transfer Qiymət mexanizmləri və transfer Qiymət məsləhətləri;
- İanələr, sponsorluq və digər investisiyalar üçün xüsusi vergi rejimləri və vergi güzəştləri əldə etmək
- Dövlət və yerli hökumətlərlə danışıqlar yolu ilə vergi güzəştləri və digər təşviqlərin alınması;
- Əməliyyatların vergi nəticələri və digər vergi məsələləri ilə bağlı yekun məktubların yazılması
- Şirkət tərəfindən vergi qanunvericiliyinə uyğunluq vəziyyətinin auditi və tövsiyələr;
- Xüsusilə çoxtərəfli və transsərhəd əməliyyatlar da daxil olmaqla mürəkkəb iş əməliyyatları və vəziyyətləri üçün vergi hüququ həllərinin verilməsi;
- vergi hüquqşünasları və vəkillərinin dəstəyi ilə vergi mübahisələrinin və məhkəmə çəkişmələrinin həlli.
Azərbaycanda mühasibat xidmətləri və əmək haqqı:
Biznes üçün universal mərkəz olaraq biz mühasibat, vergi, hesablaşma və kadr xidmətlərinin tam spektrini təqdim edirik. Azərbaycandakı bir çox digər mühasibat firmalarından fərqli olaraq, bizim fərqləndirici xüsusiyyətimiz ondan ibarətdir ki, müxtəlif nöqteyi-nəzərdən təhlil tələb edən mürəkkəb vergi məsələlərində mühasiblərə rəhbərlik etmək üçün tam vergi hüququ dəstəyimiz və korporativ hüquq dəstəyimiz var. Bu, müştərilərimizə İş və ticarət məsələlərinə diqqət yetirmək və hər bir funksiya üçün xüsusi mütəxəssislər işə götürmədən bütün mühasibat və vergi öhdəliyi məsələlərində inamlı olmaq imkanı verir. Mühasibat qrupumuz vergi hüquqşünaslarına /məsləhətçilərinə əlavə olaraq mühasiblər və İK mütəxəssislərindən ibarətdir.
Bizim mühasibat xidmətləri və əmək haqqı daxildir:
- Xüsusi proqram təminatı və ya maliyyə hesabatı tələblərindən istifadə edərək tam mühasibat xidməti;
- Əmək haqqı və xarici xidmətlər, əmək haqqının ödənilməsi, işçilərin qeydiyyatı;xx
- əmək müqavilələrinin bağlanması, işçinin qeydiyyatı, əmək müqavilələrinin ləğvi, işçilərlə əlaqəli əməliyyatların sənədləşdirilməsi (xəstəlik məzuniyyəti, illik məzuniyyət, işgüzar səfərlər və digər mövcud əməliyyatlar)daxil olmaqla kadr xidmətləri;
- mühasibat və məcburi hesabat xidmətləri;
- Bank məsələləri ilə əlaqəli şəxs, bankla əlaqəli hər hansı bir əməliyyatın həlli və müştərilərin banklarda təmsil olunması;

x Tax Services and Accounting
Recent tax legislation reforms in Azerbaijan is characterized by promoting cashless payments and transparency. Today, businesses seek better tax planning and organization to cope with ongoing reforms. Especially, many of the businesses are not well aware of possible tax exemptions and benefits offered by legislation. We ensure businesses are properly informed of such opportunities and obtain benefits where available.
Tax Code of Azerbaijan
The Azerbaijani Tax Code, which has entered into force on the 1st of January 2001, regulates taxation and tax administration as codified law. The Tax Code of Azerbaijan is a special law, prevails over other laws with regard to taxation issues.
The Tax Code prescribes the following government taxes in Azerbaijan:
1. Corporate Tax: 20% as a general rate, 5% for micro-businesses. Withholding taxes of non-residents is deducted at 10% by the paying resident;
2. Personal Income Tax: 14%-25%;
3. Value Added Tax: 18%, some works, and services are taxed with 0% VAT;
4. Excises: this tax is added to the sales price of certain goods imported to or produced in Azerbaijan. The rates vary, for example, excise rate of alcoholic drinks such vodka is 2 manats per liter, 1000 unit of cigarettes 20 manats;
5. Property Tax of Legal Entities (Companies): 1% of the asset value annually;
6. Land Tax: different tax rates apply to lands depending on the location and type of land. For example, Industrial lands in Baku are taxed as 10 manat per square meter where the land size is below 10 000 square meters, and 20 manat when above this threshold. Land Tax is taxed annually;
7. Road Tax (Vehicle Tax): the object of road tax is vehicles entering or leaving Azerbaijan, as well as petrol, diesel, liquid gas imported to or produced in Azerbaijan;
8. MiningTax: different tax rates apply in mining operations, such as 26% for oil, 20% for gas;
9. Simplified Tax: this tax is imposed on smaller businesses with maximum annual revenue of 200 000 manats without VAT registration (2%), businesses providing public catering services where their annual revenue is above 200 000 manats (8%) and businesses engaged in the construction of buildings and companies providing transportation services (different rates apply depending on several factors).
The latest amendments to the Tax Code of Azerbaijan is further specific for the following reasons:
• It prescribes additional tax exemptions for businesses, including small businesses;
• Reduces some of the tax rates in Azerbaijan;
• Eliminates taxation of employee salaries in private non-oil industry;
• Provides further clarity and transparency for the tax procedures and tax audits.
Tax Amendments
– For the full text of tax amendments to the Tax Code of Azerbaijan, effective from 1 January 2019, please follow this link.
– For the summary of main tax amendments in Azerbaijan effective from 1 January 2020, please refer to our article.
Tax Services in Azerbaijan
As one of the most reputable tax consultancy and accounting firms in Azerbaijan, we ensure that the company (business) complies with tax and customs regulations and gains from benefits offered by tax and customs legislation. Import and export in Azerbaijan are strictly regulated by the Customs Code, which usually requires not only formal legal tax and customs consultancy, but also practical recommendations in such cases.
Tax lawyers and tax experts of CLC provide international taxation (double taxation, transfer-pricing) and tax services in Azerbaijan. Supported with accountants and tax accountancy services, our team provides a full range of tax consultancy and accounting services in Azerbaijan, both for multinational companies operating in Baku, as well as local businesses mainly with international business ties.
Professional tax services in Azerbaijan by tax consultants and tax lawyers
Our team has extended experience in taxation issues, with practical experience in leading Tax Law Development unit at the Ministry of Taxes. We are well experienced in international taxation, including double taxation and transfer-pricing regulations. Being selected as Tax Reporter from Azerbaijan by the International Bar Association, we constantly provide tax updates to our clients, as well we propose amendments to the legislation considering best international practices.
We offer the following taxation services:
• Tax advisory and tax planning;
• Assistance for planning, restructuring and optimizing tax liabilities;
• Tax consultancy in double taxation issues, including prevention of juridical or economic double taxation, obtaining tax credits or claiming for refund stemming from double taxation treaties;
• Consultancy regarding withholding taxes in Azerbaijan;
• VAT consultancy for residents and non-residents;
• Transfer-pricing arrangements and transfer-pricing consultancy for multi-national enterprises in Azerbaijan and local businesses with international presence;
• Obtaining Special Regimes of Taxation and tax benefits on donations, sponsorships, and other investments;
• Acquiring tax benefits and other incentives through negotiations with state and local governments;
• Writing opinion letters on the tax consequences of transactions and other tax matters;
• Audit of the company’s tax compliance condition and recommendations;
• Providing tax law solutions for complicated business transactions and situations, particularly including multi-parties and cross-border transactions;
• resolution of tax disputes and litigation supported by tax lawyers and attorneys.
Accounting and payroll Services in Azerbaijan:
As a one-stop-shop for businesses, we provide full accounting, taxation, payroll, and HR services. Unlike many other accounting firms in Azerbaijan, our distinctive feature is that we have full tax law support and corporate law support for guiding accountants in complicated taxation issues that require analysis from different perspectives. This provides opportunities for our clients to focus on business and commercial matters, and be confident about all accounting and tax liability issues without hiring specific experts for each function. Our accounting team is composed of accountants and HR professionals in addition to tax lawyers/consultants.