TLC komandası müştərilərini məhkəmələrdə nümayəndəlik, məhkəməyəqədər mübahisələrin həlli qaydasında bütün prosessual mərhələlərdə dövlət orqanları, biznes partnyorları, məhkəmələr qarşısında təmsil edir.
Azərbaycan məhkəmə və hüquq sistemi
Azərbaycanın məhkəmə sisteminə bir neçə ixtisaslaşmış məhkəmə olan üç pilləli məhkəmə sistemi daxildir. Birinci instansiya məhkəməsi qismində rayon şəhər məhkəmələrində mülki və cinayət işlərinə - vəkil xidmətləri təklif edən bir şirkət kimi hər cür ağırlıqda işlərə baxılır. Hazırda Azərbaycanda 86 məhkəmə (şəhər-rayon məhkəməsi) fəaliyyət göstərir.
Apelyasiya məhkəmələri birinci instansiya məhkələlərinin qarərlarından verilmiş şikayətlər üzrə işlərə baxılır. Azərbaycanda ərazi rayonlaşdırma yurisdiksiyası olan 5 apellyasiya məhkəməsi fəaliyyət göstərir.
Ali Məhkəmə kassasiya instansiya məhkəməsidir, apellyasiya məhkəmələrinin qərarlarından verilmiş kassasiya şikayətlərinə baxır. Azərbaycan Konstitusiya Məhkəməsi konstitusiya hüquqlarının pozulmasına dair işlərə baxır, habelə qanunları şərh edir.
Avropa Şurasının üzvü olaraq, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının pozulması ilə bağlı mübahisələr olduğu təqdirdə, Ali Məhkəmənin qərarından 6 ay müddətində Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə müraciət edilə bilər.
Bunlara əlavə olaraq, Azərbaycanda inzibati məhkəmələr və yeni yaradılan kommersiya məhkəmələri fəaliyyət göstərir. İnzibati məhkəmələr dövlət orqanları ilə bağlı inzibati mübahilələrlə əlaqəli işlərə baxır. Kommersiya məhkəmələri kommersiya və vergi ilə bağlı mübahisələrə baxmaq səlahiyyətləri vardır.
Nəhayət, hərbi məhkəmə sistemi Azərbaycanda ümumi məhkəmə sistemi daxilində ayrı bir yarım-sistem kimi fəaliyyət göstərir.
Bizim peşəkar hüquqşünaslarımız aşağıdakı vəkil xidmətlərini göstərir:
Hüquqşünas və vəkil komandamız müştəri maraqları baxımından işin həlli istiqamətində geniş təcrübəyə malikdir. Bu səbəbdən, ən yaxşı vəkil xidmətləri bizim üçün müştəri marağını anlayan və onun mövqeyindən məsələyə qiymət verən yanaşmadır.
- Mülki, inzibati və kommersiya işlərində hüquqların müdafiəsi
- iddiaçının iddia tələbinin və cavabdehin etiraz və mülahizələrinin hazırlanması kimi prosessual sənədləşmələrin hazırlanması;
- bütün instansiya məhkəmələrində məhkəmə baxışlarında iştirak;
- yerli məhkəmə qərarlarının icrası zamanı hüquqi dəstək
.- iddianın müdafiəsi və məhkəmədən öncə şifahi arqumentlər;
- xarici məhkəmə və arbitraj qərarlarının tanınması və icrası;
- Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinə şikayətlərin hazırlanması və pozulmuş hüquqların qorunması ilə bağlı hüquqi məsləhətlər;
- Müştərinin yerli və xarici biznes tərəfdaşları ilə olan mübahisələrində təmsil edilməsi;
- Ödənilməmiş borclarla bağlı danışıqların, yazışmaların həyata keçirilməsi;
Arbitraj və Mediasiya xidmətlərimizə daxildir:
- mübahisələrin mediasiya qaydasında həll edilməsi;
- arbitraj prosesinin başlanması;
- yerli və beynəlxalq arbitraj proseslərində və məhkəmələrində təmsilçilik və hüquqların qorunması;
- arbitr namizədlərinə və arbitraja dair maddələr barədə məsləhətlər verilməsi;
- baxışlarda nümayəndəlik;
- yekun təqdimat;
- arbitraj qərarının aydınlaşdırılması barədə təkliflər;
- arbitraj qərarının icrası;
- mübahisələrin həlli ilə bağlı müqavilə və anlaşmaların tərtib edilməsi, icrası zamanı hüquqi dəstək.
Ən çox tələb olunan xidmətlərdən biri olaraq, aşağıda xarici məhkəmə qərarlarının tanınması və icrası, eləcə də Azərbaycan borcların alınması ilə bağlı daha ətraflı məlumatları təqdim edirik.
Xarici məhkəmə qərarlarının Azərbaycanda tanınması və icrası
Hal hazırda Azərbaycanda xarici məhkəmə qərarlarının tanınması və icrasını əhatə edən qarşılıqlı hüquqi yardım məsələlərinə dair qüvvədə olan 20-yə yaxın dövlətlə müqavilə mövcuddur. Bu ölkələrin (Rusiya, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, BƏƏ, Çin, Hindistan, İran, Litva, Mərakeş, Ukrayna və s.) məhkəmələri tərəfindən qəbul edilmiş qərarların Azərbaycanda tanınması və onların icrası nisbətən sürətli və asandır. Digər ölkələrə gəldikdə, praktikada qarşılıqlı tanınma prinsipi, yəni qarşı tərəf məhkəmələri Azərbaycan məhkəmələrinin qərarlarını tanıdıqları və icra etdikləri və mərkəzi dövlət səviyyəsində bir zəmanət olduğu halda, Azərbaycan Ədliyyə Nazirliyi işi məhkəməyə təqdim edir və Ali Məhkəmənin son qərarı əsasında tanınma həyata keçirilir. Bütün digər hallarda işlərə ayrı-ayrı əsaslarla baxılır və tanınma şanslarını müəyyən etmək üçün əvvəl təhlil edilməsi zəruri olur.
Beynəlxalq Arbitraj Qərarlarının tanınması və icrası üzrə Nyu-York Konvensiyasının üzvü kimi Azərbaycan məhkəmələri xarici arbitraj qərarlarını, Azərbaycan qanunvericiliyi ilə uyğun olduğu hallarda tanıyır və icraya yönəldir.

Команда TLC представляет своих клиентов в государственных органах, деловых партнерах и судах на всех процессуальных стадиях судебного представительства, досудебного разрешения споров.
Судебно-правовая система Азербайджана
Судебная система Азербайджана включает в себя трехуровневую судебную систему с несколькими специализированными судами. Как суд первой инстанции, районные городские суды рассматривают гражданские и уголовные дела - дела всей серьезности, как компания, предлагающая юридические услуги. В настоящее время в Азербайджане действуют 86 судов (городские и районные суды).
Апелляционные суды рассматривают дела по апелляциям на решения судов первой инстанции. В Азербайджане существует 5 апелляционных судов с юрисдикцией территориального зонирования.
Верховный суд является судом кассационной инстанции, он рассматривает кассационные жалобы на решения апелляционных судов. Конституционный суд Азербайджана рассматривает дела о нарушении конституционных прав и дает толкование законам.
Как член Совета Европы, в случае возникновения споров, касающихся нарушения Европейской конвенции по правам человека, Европейский суд по правам человека может быть обжалован в течение 6 месяцев с момента принятия решения Верховным судом.
В дополнение к ним в Азербайджане действуют административные суды и недавно созданные коммерческие суды. Административные суды рассматривают дела, связанные с административными операциями, связанными с государственными органами. Коммерческие суды обладают юрисдикцией по коммерческим и налоговым спорам.
Наконец, система военных судов функционирует как отдельная полусистема в рамках общей судебной системы Азербайджана.
Наши профессиональные юристы предоставляют следующие юридические услуги:
Наша команда юристов и поверенных имеет большой опыт в разрешении дел в интересах клиентов. По этой причине лучшие адвокатские услуги для нас - это подход, который понимает интересы клиента и оценивает дело с его точки зрения.
- Защита прав в гражданских, административных и коммерческих делах
- подготовка процессуальных документов, таких как подготовка иска истца и возражений и мнений ответчика;
- участие в судебных заседаниях во всех инстанциях;
- юридическая поддержка при исполнении решений местных судов
. - защита иска и устные аргументы до судебного разбирательства;
- признание и исполнение решений иностранных судов и арбитражей;
- Юридические консультации по подготовке жалоб в Европейский суд по правам человека и защите нарушенных прав;
- Представление интересов клиента в спорах с местными и иностранными деловыми партнерами;
- Проведение переговоров и переписки по поводу неоплаченных долгов;
Наши услуги по арбитражу и посредничеству включают:
- урегулирование споров посредством медиации;
- инициирование арбитражного процесса;
- представительство и защита прав в местных и международных арбитражных процессах и судах;
- предоставление консультаций кандидатам в арбитры и арбитражным оговоркам;
- представление в представлениях;
- заключительная презентация;
- предложения по разъяснению арбитражного решения;
- исполнение арбитражного решения;
- юридическая поддержка при составлении и реализации контрактов и соглашений, связанных с разрешением споров.
В качестве одной из наиболее востребованных услуг, ниже мы предоставляем более подробную информацию о признании и приведении в исполнение решений иностранных судов, а также о взыскании долгов Азербайджана.
Признание и исполнение решений иностранных судов в Азербайджане
В настоящее время с Азербайджаном действует около 20 соглашений по вопросам взаимной правовой помощи, охватывающих признание и исполнение решений иностранных судов. В этих странах (Россия, Турция, Грузия, Казахстан, ОАЭ, Китай, Индия, Иран, Литва, Марокко, Украина и т.д.) признание решений, принятых судами в Азербайджане, и их исполнение происходит относительно быстро и легко. Что касается других стран, то на практике действует принцип взаимного признания, т.е. пока суды противоположной стороны признают и исполняют решения азербайджанских судов и есть гарантия на центральном государственном уровне, Министерство юстиции Азербайджана передает дело в суд и признание осуществляется на основании об окончательном решении Верховного суда. Во всех остальных случаях дела рассматриваются отдельно, и возникает необходимость сначала проанализировать их, чтобы определить шансы на признание.
Являясь участником Нью-Йоркской конвенции о признании и приведении в исполнение решений международного арбитража, азербайджанские суды признают и направляют иностранные арбитражные решения в тех случаях, когда они соответствуют законодательству Азербайджана.