FİDİC-də hazırlıq keçmiş inşaatçı hüquqşünaslarımız çoxmilyonlu tikinti müqavilələrinin tərtibində, tikinti icazələrinin alınmasında və konkret tikinti hüququ üzrə məsləhətləşmədə böyük təcrübəyə malikdirlər.
Tikinti hüququnun mahiyyətinə gəlincə, Azərbaycan qanunvericiliyi bu sahədə problemlərin sadə həllini nəzərdə tutmur. Müqavilə, əmək, işgəncə, inzibati və digər hüquq sahələrinin birləşməsi olaraq tikinti və dizayndan irəli gələn məsələlər keyfiyyətli bir həll üçün peşəkar bir yanaşma və təcrübə tələb edir. Qeyd etmək lazımdır ki, tikinti və mühəndislik, ehtimal ki, qanuni fəaliyyət tələb edən ən İnzibati işdir.
Azərbaycanın tikinti qanunvericiliyi
Azərbaycanın tikinti qanunvericiliyi xüsusi bilik və təcrübə tələb edən çətinliklərlə nisbətən yeni bir tənzimləmədir. Bununla birlikdə, tapşırıqların dizaynı və qurulmasının bütün çətinlikləri komandamızın dar səlahiyyətləridir. Müxtəlif layihələrdə iştirak illərində toplanmış tikinti və layihə işlərinin bütün aspektlərini başa düşmək komandamızın danışıqlar mərhələsindən başlayaraq işin icrasına qədər bu prosesin hər bir işində sizə kömək etməsinə kömək edir. Təcrübə, əvvəlki səhvlərdən öyrənməyə və həyata keçirmək üçün ən yaxşı həll yollarını seçməyə kömək edə biləcək hüquq komandamızın əsas silahıdır.
Tikinti layihələrinin hazırlanmasında və tikinti müqavilələrinin hazırlanmasında nəzərə alınması lazım olan bir çox müddəalar yalnız tərəflərin hüquq və vəzifələri üçün əsas norma olan Mülki Məcəllədə deyil, tikinti ilə əlaqəli digər qanunvericilik aktlarında da mövcuddur Azərbaycan Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi, Nazirlər Kabinetinin qərarları.
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi, müqavilə danışıqları apararkən və müqavilə layihələri hazırlayarkən nəzərə alınması lazım olan dizayner, podratçı, işəgötürən və texniki məsləhətçilər üçün ümumi və xüsusi öhdəliklər yaradır. Məsələn, tikinti icazəsinin verilməsini tələb edən bir tikinti layihəsinin dizaynı lisenziyalı bir fəaliyyətdir. Ticarət tikinti layihələri və əksər tikililər bu icazəni tələb edir (şəxsi istifadə üçün kiçik evlər istisna olmaqla). Dizayner, qanunla, layihə sənədlərini yerli standartlara uyğun hazırlamaq məcburiyyətindədir və dövlət orqanlarının göstərişi ilə tikinti dövründə dizayn sənədlərini nəzərdən keçirməli və yeniləməlidir. Bundan əlavə, dizayner tikinti layihəsinin ekspertizasını (müəllif nəzarəti) təmin etməli və tikintinin dizayn sənədlərinə uyğun aparılmasını təmin etməlidir. Dizayner yerli qaydaların pozulduğunu və ya təsdiq edilmiş Dizayn sənədlərinin cari tikinti işlərinin uyğunsuzluğunu aşkar edərsə, müştəri və podratçıya bu cür çatışmazlıqlar barədə məlumat verməli və ağlabatan tədbirlər görməsini tələb etməlidir. Nə müştəri, nə də podratçı bu cür çatışmazlıqları aradan qaldırmaq üçün ağlabatan addımlar atmırsa, dizayner bu cür problemlər barədə müvafiq tənzimləyici orqanlara müvafiq məlumat verməlidir.
Tikinti icazələri
Bu gün də daxil olmaqla uzun müddət ərzində bir tikinti layihəsi üçün tikinti icazəsi almaq, layihə sahibinin və ya tikinti vəkilinin Azərbaycanda qarşılaşa biləcəyi ən çətin işlərdən biri idi. Eyni şey yaşayış icazəsinin verilməsinə də aiddir və tikinti layihəsi tam başa çatdıqdan sonra etibarlıdır.
Tikinti icazələrinə gəldikdə, tikinti layihələrinin növləri aşağıdakılardır:
1. Tikinti icazələrindən azad olan tikinti layihələri: maksimum hündürlüyü 5 metr və sahəsi 100 kvadratmetr olan birmərtəbəli köməkçi binalar, kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıq fəaliyyəti ilə əlaqəli obyektlər; 100 nəfərə qədər olan müvəqqəti binalar; mövcud fasad fasadını dəyişdirmədən təmir edilmiş tikinti obyektləri; istixanalar maksimum hündürlüyü 3 metr və maksimum sahəsi 300 kvadrat metr və digər kiçik miqyaslı tikinti işləri;
2. Xüsusi layihələr üçün bildiriş proseduru: şəxsi istifadə üçün evlərin tikintisi, maksimum 3 mərtəbə və hündürlüyü 12 metr, maksimum aralığı 6 metrdir. Bu layihələr üçün yalnız zirzəmilər, mərtəbələr, dam planları, kəsiklər və fasadı əhatə edən memarlıq planlaşdırma və tikinti sahəsinin ümumi düzeni bölmələrinin hazırlanması qənaətbəxş olardı və tikintiyə başlamaq üçün 3 aylıq bir xəbərdarlıq kifayət edərdi.;
3. Tikinti layihələri üçün tikinti icazələri: bütün digər tikinti layihələri işə başlamazdan əvvəl layihənin təsdiqlənməsini və tikinti icazəsinin alınmasını tələb edir. Bu proses müxtəlif dövlət qurumlarını əhatə edir və tam tikinti icazəsi alınana qədər ən azı 18 mərhələdən (mərhələdən) ibarətdir.
Tikinti icazələrinə əməl edilməməsi ciddi şəkildə cəzalandırılır ki, bu da cinayət məsuliyyəti və ağır İnzibati cəzaları əhatə edə bilər. Buna görə əvvəldən hər hansı bir layihə sahibi, podratçı və ya subpodratçı məcburi tikinti qaydalarını İş koordinasiyası, son tarixlər və maliyyə göstəriciləri baxımından nəzərdən keçirməlidir.
Azərbaycanda FIDIC müqavilələri
Beynəlxalq tikinti müqavilələrinin formaları, xüsusən FIDIC tikinti müqavilələrinin formaları Azərbaycanda nisbətən yenidir. Heç bir hüquqi sənəd tərəfindən təsdiqlənməsə də, tikinti sənayesində əsasən hökumət tərəfindən maliyyələşdirilən böyük dövlət layihələri və ya beynəlxalq podratçı, mühəndis və ya tikinti idarəetmə xidmətləri təminatçısı kimi xarici tərəfin cəlb etdiyi layihələr tərəfindən istifadə olunur.
FIDIC müqavilələrini tətbiq edərkən xüsusi ehtiyatlılığın səbəbləri yalnız yerli maraqlı tərəflərdə təcrübə və ya təcrübənin olmaması deyil, həm də şərh məsələləri və tətbiq olunan və ya bəzən ziddiyyətli yerli qaydalarla bağlı dəqiq göstərişlərin olmamasıdır.
Mülki Məcəllə tərəflərin müqavilənin dəyişdirilməsi və ləğvi ilə bağlı müddəalarını və hüquqlarını müəyyənləşdirir. Qeyd etmək lazımdır ki, bunlar tikinti müqavilələrində göstərilən şərtlərə və hallara əlavə olaraq tətbiq olunur. Məsələn, müqavilə bağlandıqdan sonra hallar əhəmiyyətli dərəcədə dəyişibsə, tərəflərdən hər hansı birinə dəyişdirilmiş şərtlərlə bağlı narahatlıqları nəzərə almaq üçün müqavilədə dəyişiklik etməyə və ya müqavilədə başqa hal nəzərdə tutulmayıbsa, müqaviləni tamamilə ləğv etməyə icazə verilir. Belə bir dəyişikliyi əsaslı şəkildə proqnozlaşdıran tərəflər əvvəlində bir razılaşma bağlamazlarsa və ya əhəmiyyətli dərəcədə fərqli şərtlər barədə razılığa gəlsələr, vəziyyət əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirilmiş hesab olunur. Təcrübədə bu müddəalar bu cür hüquqlardan imtina etməklə və konkret şərtlərdə tərəflər üçün bu cür imkanları açıq şəkildə istisna etməklə" zərərsizləşdirilir".
Qanunvericilik müddəalarının başqa bir maraqlı nümunəsi, Podratçının işəgötürənin öhdəlikləri hesabına binanın tikildiyi əraziyə ipoteka hüququ ola bilər.
FIDIC-ə əsaslanan hər hansı bir tikinti layihəsi, tikinti müqaviləsi tərtib edilməzdən və tikinti layihəsinin tam həyata keçirilməsindən əvvəl, tercihen satınalma və təklifin ilkin mərhələsində təcrübəli mütəxəssisləri düzgün cəlb etməlidir.
Tikinti hüququ xidmətlərimizə aşağıdakılar daxildir:
• Tikinti müqaviləsi danışıqlarında şirkətlərin maraqlarının təmsil olunması;
• Tikinti müqavilələrinin hazırlanması;
• beynəlxalq tikinti müqavilə formaları, əsasən FIDIC göy qurşağı suite və s;
• İşlərin daha tam təşkili və tamamlanması üçün bütün dövlət icazələrinin və lisenziyalarının alınmasına kömək edin;

Our FIDIC trained construction lawyers have extended experience in drafting multi-million construction contracts, obtaining construction permits and specific construction law consultancy.
Relevant to the nature of construction law itself the Azerbaijani legislation does not provide easy solutions to the problems in this sphere. Being a combination of contract, employment, tort, administrative and other areas of law, issues arising out of construction and design engage professional approach and experience to be solved with quality. It is worth to mention that construction and design undertakings probably the most administrative works demanding field of legal functioning.
Construction Law of Azerbaijan
Azerbaijan construction law is relatively newer regulation, with complexities that require specific knowledge and experience. Nonetheless, all complexities of the design and construction of the tasks is narrow expertise of our team. Understanding of all corners of construction and design works that accumulated over the years by being involved in various projects helps our team to assist you in every case of this process starting from negotiations phase up to the implementation of works. Experience is the main weapon of our legal team that can help you to learn from previous mistakes and choose the best possible solutions to implement.
Many provisions that need to be considered and addressed while construction projects and drafting of construction contracts are not only present in the Civil Code which is the ground norm for rights and obligations of parties, but other legislative acts related to construction, such as Urban Planning and Construction Code of Azerbaijan, Regulations of the Cabinet of Ministers.
Urban Planning and Construction Code specifies general and specific obligations for the designer, contractor, employer and technical consultants that need to be considered while engaging in contractual negotiations and drafting contracts. For example, designing a construction project that requires the issuance of the construction permit is a licensed activity. Commercial construction projects and the majority of constructions require such permit (with exception of smaller houses for personal use). Designer, by law, has a duty to prepare design documentation in accordance with local standards and shall review and update design documentation during the construction period upon the instruction of state authorities. Furthermore, the designer shall provide design review (authorship control) over the construction and monitor that the construction is conducted in accordance with the design documentation. Where the designer finds a breach of local rules or non-compliance of the ongoing construction works with the approved design documentation, it shall notify the employer and contractor of such deficiencies and request reasonable steps to be taken. If neither the employer, nor contractor takes reasonable steps to address such deficiencies, then the designer has a duty to duly inform relevant regulatory authorities of such concerns.
Construction Permits
For a long period including the present times, obtaining a construction permit for a construction project has been among the most difficult tasks a project owner or a construction lawyer may ever face in Azerbaijan. The same applies to the issue of occupancy permission and acts after full completion of the construction project.
With regard to construction permits, the types of the construction projects are as follows:
1. Construction permit exempted construction projects: single-storey auxiliary buildings with a maximum height of 5 meters and an area of ​​100 square meters, facilities related to agricultural, forestry and fishing activities;  temporary buildings with a capacity of up to 100 people;construction facilities that have been repaired without changing the existing facade of the facade; greenhouses with a maximum height of 3 meters and a maximum area of ​​300 square meters and other small scale construction works;
2. Notification procedure for specific projects: construction of houses for personal use, with a maximum of 3 floors and 12 meters height,  with a maximum span of 6 meters. For these projects, the preparation of general layout sections of the architectural planning and construction area with only basements, floors, roof plans, cuts and facade would be satisfactory and 3 months prior notice be sufficient in order to proceed to construction;
3. Construction permits for construction projects: all other construction projects require design approval and obtaining of construction permit before the commencement of the works. This process involves various public authorities and is composed of at least 18 steps (stages) until obtaining the full permit for construction.
Failure to comply with the construction permits are severely punished, which may include criminal liability and harsh administrative penalties. Therefore, at the outset, any project owner, contractor or subcontractor shall consider mandatory construction rules from the perspective of work coordination, timing and financials.
FIDIC Contracts in Azerbaijan
International construction contract forms, particularly FIDIC construction contract forms are relatively new in Azerbaijan. Although not endorsed or approved by any legal instrument, it is used in construction industry mainly by government-funded large public projects or projects with involvement of a foreign party, such as international contractor, engineer or construction management service provider.
The reasons of special caution in the application of FIDIC contracts are not only the lack of practice or experience of domestic stakeholders, but also interpretational questions and lack of clear guidance regarding applicable or sometimes conflicting local rules.
The Civil Code specifies provisions and rights for parties related to amendment and termination of the contract. It shall be noted that these are applicable in addition to the conditions and cases specified in the construction contracts. For example, where circumstances have significantly changed after the conclusion of the contract, any of the parties are allowed to amend the contract to meet the concerns of the changed circumstances or terminate the contract in totality, unless otherwise provided for by the contract. A circumstance is considered as significantly changed if parties reasonable predicting such change would not have entered into the agreement at inception or would have agreed on significantly different terms. In practice, these provisions are “neutralized” by waiving such rights and clearly excluding such opportunities for parties in particular conditions.
Another interesting example of statutory provisions might be contractor’s mortgage right over the land where the building is being constructed against the obligations of the employer.
Any FIDIC based construction project shall involve properly experienced professionals, preferably at initial procurement and bidding terms stage, until the drafting of the construction contract and full implementation of the construction project.
Our construction law services include:
• Representation of companies in construction contract negotiations;
• Drafting construction contracts;
• international construction contract forms, mainly FIDIC rainbow suite and others;
• Assistance in obtaining all government permissions and licenses for fuller arrangement and completion of works;