Azərbaycanda miqrasiya tələbləri
Azərbaycan Respublikasında immiqrasiya, vətəndaşlıq, iş icazəsi və yaşayış icazəsi komandamızın Azərbaycandakı xarici şəxslərə, eləcə də xaricdə belə xidmətlər almaq istəyən Azərbaycan vətəndaşlarına yardım göstərə biləcəyi əsas sahələrdən biridir. Azərbaycana immiqrasiya hökumətin əsas məsələlərindən biri olub, biznesə xarici sərmayələrin cəlb olunmasına töhfə verib, eyni zamanda əcnəbilərə məxsus kiçik biznesə xüsusi diqqətlə yanaşıb
Azərbaycanda mövcud biznes imkanları orta və böyük sərmayələri Azərbaycana cəlb etməklə yanaşı həm də ölkəmizdə Kiçik Biznes üçün böyük imkanlar yaradıb.
Xarici işçi qüvvəsini yerli bazara cəlb etmək müasir biznesin ayrılmaz tərəfidir. Azərbaycan immiqrasiya qanunvericiliyi sadədir və müasir beynəlxalq təcrübəyə uyğundur. Bununla yanaşı, düzgün sənədləşmə və cərimə sanksiyaları immiqrasiya və iş icazəsi məsələlərində nəzərə alınmalı olan məsələlərdir.
Azərbaycanda miqrasiya sahəsində peşəkar xidmətlərimiz:
- • Olduğu yer üzrə qeydiyyat
- • İş icazəsi və müvəqqəti yaşayış icazəsinin alınması;
- • Daimi yaşayış icazəsi və vətəndaşlıq məsələləri;
- • İkili vətəndaşlıq məsləhətləri;
- • Dövlət Miqrasiya Xidmətinin cərimələrinə qarşı etivarlı hüquqi müdafiənin qurulması
- • Vizaların alınması və yenilənməsi;
- • Uzunmüddətli vizalar üçün dəvət məktublarının verilməsi;
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin tətbiq etdiyi Cərimələr:
Azərbaycan Respublikasında əcnəbilər olma və yaşama, işləmə qaydalarını pozduğuna görə 300-400 AZN cərimə edilir. Bəzi hallarda əcnəbilər barəsində inzibati qaydada ölkə hüdudlarında kənara çıxarma (deport) qərarı tətbiq edilə bilir.
Olduğu yer üzrə qeydiyyat:
Viza əsasında gələn əcnəbilərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti vizada göstərilən qalma müddətindən, viza tələb olunmayan qaydada gələn əcnəbilərin 90 gündən artıq ola bilməz.
Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.
Azərbaycanda yaşayış icazəsi
Azərbaycanda yaşayış icazəsi (RP) Azərbaycanda yaşayış icazəsi (Yİ) bu, müştərilərimizin tez-tez verdiyi suallardan biridir. Biz bütün potensial müştərilərimizə bu məsələlər üzrə düzgün həll axtarmağın zəruriliyi barədə məlumat veririk, çünki proseslərin əvvəlindən düzgün sənədləşmə vacibdir, xüsusən də Azərbaycana hgiriş vizasının növü və əcnəbilərin özləri ilə Azərbaycana gətirməli olduqları zəruri sənədlər müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi üçün müraciət edərkən tələb olunur.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq niyyətində olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər bunun üçün müvafiq icazə və Azərbaycan respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətində müvəqqəti yaşamaq üçün icazə vəsiqəsi almalıdırlar. Müvəqqəti yaşayış icazəsi (MYİ) Azərbaycan Respublikasının ərazisində əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti yaşamasına, habelə Azərbaycan Respublikasından çıxmasına və qüvvədə olduğu müddət ərzində vizasız rejimdə Azərbaycan Respublikasına qayıtmasına icazə verən sənəddir. Bundan başqa, müvəqqəti yaşama icazəsi əcnəbinin Azərbaycanda şəxsiyyətini və yaşayış yerini təsdiq edir. Müvəqqəti yaşama icazəsində əcnəbiyə FİN kod verilir ki, bununla da banklarda mümkün hüquqi əməliyyatları aparmaq olur.
Əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə aşağıdakı hallarda Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilir:
- • Əgər onlar Azərbaycan vətəndaşının yaxın ailə üzvləridirsə. Valideynlər və uşaqlar, nənə və nəvələr, ortaq valideynləri olan bacı və qardaşlar qanunla yaxın qohum hesab olunurlar;
- Əgər onlar Azərbaycanda ən azı 100.000 manat (AZN) dəyərində daşınmaz əmlaka və ya Azərbaycan banklarında eyni məbləğdə vəsaitə malikdirlərsə; belə hallarda Azərbaycanda daşınmaz əmlakın qiyməti müstəqil qiymətləndirmə agentlikləri tərəfindən qiymətləndirilir və daşınmaz əmlakın real müqavilə qiyməti hakimiyyət orqanları tərəfindən baxılmır;
- İqtisadiyyat, sənaye, müdafiə, elm, mədəniyyət, idman və s. sahələrdə yüksək ixtisaslı mütəxəssis olduqları təqdirdə;
- Əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə aşağıdakı hallarda Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilir:
- Əgər onlar Azərbaycanda qeydiyyata alınmış və xarici şəxsə məxsus şirkətin rəhbəri və ya rəhbərinin müavini vəzifələrini tuturlarsa və ya xarici hüquqi şəxsin Azərbaycan Respublikasındakı filialında və ya nümayəndəliyində belə vəzifələr tuturlarsa.;
- Azərbaycan iqtisadiyyatına ən azı 500.000 manat (AZN) sərmayə qoyduqları halda;
- Azərbaycan Respublikasında sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olduqları halda; bu, yalnız Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsi üçün əsas kimi qəbul edilir, burada bu sahibkarlıq vasitəsilə ən azı 5 nəfər (tam iş günü) və ya 10 nəfər (part-time) işləyir. Bu halda işçilərin ən azı 80 faizi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olmalıdır;
- • Azərbaycanda işləmək üçün icazə aldıqları təqdirdə Miqrasiya Kodu Azərbaycan Respublikası ərazisində ödənişli əmək fəaliyyətini həyata keçirmək;
- Ali təhsil müəssisələrində (universitetlərdə) və texniki məktəblərdə (peşə kolleclərində) əyani təhsil aldıqları, habelə Azərbaycan Respublikasının orta məktəblərində təhsil aldıqları təqdirdə;
- Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müqavilələrində nəzərdə tutulmuş əsaslar olduqda.
• Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müqavilələrində nəzərdə tutulmuş əsaslar olduqda.
Praktikada kiçik biznes sahiblərinə adətən 3 aydan 6 aya qədər müvəqqəti yaşama icazəsi üçün vəsiqə verilir. Müvəqqəti yaşayış icazəsi ərizə forması ilə birlikdə bütün lazımi sənədləri təqdim etdikdən sonra rüsuma uyğun müvafiq iş günündə verilir.
Bundan əlavə, biz Azərbaycana qanuni olaraq köçmək istəyən əcnəbilərə və Ailələrə tam immiqrasiya məsləhətləri veririk və bütün mərhələlərdə praktiki dəstək göstəririk.
Qeyd etmək lazımdır ki, bəzi digər xarici ölkələrdən fərqli olaraq, ərizəçinin vətəndaşlığı immiqrasiya məqsədləri üçün qanuni tələbləri və ya prosedurları dəyişdirmir, yəni ərizəçi Pakistan, Hindistan, İran, İraq kimi Şərq ölkələrindən və ya İngiltərə, İtaliya, Almaniya kimi Avropa ölkələrindən olarsa.eyni prosedurlardan keçin.
Daimi yaşama icazəsinin alınması
Daimi yaşama icazəsi bunun üçün əsasların mövcud olması şərti ilə müvəqqəti yaşama əsasında fasiləsiz olaraq ən azı 2 il qaldıqdan sonra verilə bilər. Bundan əlavə, Azərbaycanda daimi yaşamaq üçün müraciət edən ərizəçi Dövlət Miqrasiya Xidmətində xüsusi komissiya tərəfindən Azərbaycan dilini və müəyyən miqrasiya qaydalarını bildiyinə dair imtahan verməlidir.
Azərbaycan Respublikasında vətəndaşlıq almaq
Azərbaycan Respublikasının ərazisində son beş il ərzində fasiləsiz olaraq qanuni əsaslarla daimi yaşayan, qanuni gəlir mənbəyi olan, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına riayət olunması barədə öhdəlik götürən, habelə Azərbaycan Respublikasının dövlət dilini bilməsi haqqında sənəd təqdim edən əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs mənşəyindən, irqi və milli mənsubiyyətindən, cinsindən, təhsilindən, dinə münasibətindən, siyasi və başqa əqidələrindən asılı olmayaraq bu qanuna müvafiq surətdə öz vəsatəti ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına qəbul edilə bilər.

Our professional lawyers in the field of migration law can provide the most accurate legal advice for support in resolving residence permit, work permit, citizenship, visa issues, as well as legal protection against fines by the State Migration Service of individuals and legal entities in Azerbaijan.
Immigration, citizenship, work permit and residence permit in the Republic of Azerbaijan is one of the main areas where our team can provide assistance to foreigners in Azerbaijan, as well as citizens of Azerbaijan who wish to receive such services abroad. Immigration to Azerbaijan was one of the main issues of the state, it contributed to the attraction of foreign investments in business, and at the same time, it paid special attention to small businesses owned by foreigners.
Existing business opportunities in Azerbaijan not only attract medium and large investments to Azerbaijan, but also create great opportunities for Small Businesses in our country.
Attracting foreign labour to the local market is an integral part of modern business. Azerbaijan’s immigration legislation is simple and conforms to modern international practice. However, proper documentation and fines are also important considerations in immigration and work permit matters.
A fine of 300-400 AZN is imposed for violating the rules of being, living and working as a foreigner in the Republic of Azerbaijan. In some cases, a decision to remove (deport) within the borders of the country can be applied administratively.
The period of temporary stay of foreigners arriving on the basis of a visa cannot exceed the period of stay specified in the visa, and foreigners arriving without a visa can not exceed 90 days.
Foreigners or stateless persons temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days must be registered at their place of residence.
Residence permit (RP) in Azerbaijan is one of the frequently asked questions of our clients. We inform all our potential clients about the need to find the right solution for these issues, because the correct documentation is important from the beginning of the processes, especially the type of entry visa to Azerbaijan and the necessary documents that foreigners should bring with them to Azerbaijan when applying for a temporary or permanent residence permit.
Foreigners and stateless persons intending to live temporarily in the territory of the Republic of Azerbaijan must obtain a relevant permit and a temporary residence permit card from the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan. A temporary residence permit (TPR) is a document that allows foreigners and stateless persons in the territory of the Republic of Azerbaijan to temporarily live in the Republic of Azerbaijan, as well as to leave the Republic of Azerbaijan and return to the Republic of Azerbaijan without a visa during its validity period. In addition, the temporary residence permit confirms the foreigner’s identity and place of residence in Azerbaijan. In the temporary residence permit, the foreigner is given a FIN code, which allows him to carry out possible legal transactions in banks.
In practice, small business owners are usually granted a temporary residence permit for 3 to 6 months. The temporary residence permit is issued on the appropriate working day according to the fee after submitting all the necessary documents together with the application form.
In addition, we provide complete immigration advice and practical support at all stages to foreigners and families who wish to legally move to Azerbaijan.
It should be noted that unlike some other foreign countries, the applicant’s citizenship does not change the legal requirements or procedures for immigration purposes, i.e. whether the applicant is from Eastern countries such as Pakistan, India, Iran, Iraq or European countries such as England, Italy, Germany does not change the legal procedures. .
A permanent residence permit may be issued after a continuous stay of at least 2 years on the basis of temporary residence, provided that there are grounds for this. In addition, the applicant applying for permanent residence in Azerbaijan must pass an exam on his knowledge of the Azerbaijani language and certain migration rules by a special commission at the State Migration Service.
A foreigner and a stateless person who has lived permanently on the territory of the Republic of Azerbaijan for the last five years on a legal basis, has a legal source of income, undertakes to comply with the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan, as well as submits a document of knowledge of the state language of the Republic of Azerbaijan. Regardless of his affiliation, gender, education, religious attitude, political and other beliefs, he can be accepted as a citizen of the Republic of Azerbaijan by his own petition in accordance with this law.