ƏQLİ MÜLKİYYƏT QANUNU
Biz Azərbaycanda əmtəə nişanlarının və patentlərin qeydiyyatı, lisenziya müqavilələri, əqli mülkiyyət mübahisələrinin həlli və əqli mülkiyyət sahəsində gələcək məsləhət xidmətləri təklif etməklə müştərilərin əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasını təmin edirik.
Əqli mülkiyyət haqqında Azərbaycan Qanunu
Əqli mülkiyyət hüquqları qorunur və əmtəə nişanlarının, patentlərin, müəllif hüquqlarının qeydiyyatı prosedurları Azərbaycanın əqli mülkiyyət haqqında qanunvericiliyi ilə dəqiq müəyyən edilir. Azərbaycan Madrid, Nitsa, Bern, Budapeşt müqavilələrini, həmçinin ÜƏMT Konvensiyasını, ÜƏMT Müəllif Hüquqları müqaviləsini və bu sahədə digər əsas beynəlxalq alətləri ratifikasiya etməklə ÜƏMT-nin üzvüdür.
Azərbaycanda əqli mülkiyyətə aid əsas qanunlar bunlardır:
1. Ticarət nişanları və coğrafi işarələr Qanunu;
2. Müəllif hüquqları və əlaqəli hüquqlar Qanunu;
3. Patent Qanunu;
4. Əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsi və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında Azərbaycan Qanunu;
5. İnteqral sxemlərin topologiyalarının hüquqi qorunması haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu;
6. Məlumat toplusunun hüquqi müdafiəsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu
Azərbaycanda əmtəə nişanının qeydiyyatı
Azərbaycanda əmtəə nişanının qeydiyyatı adətən təxminən 6-10 ay çəkir, Azərbaycan əqli Mülkiyyət Agentliyinin Patent və əmtəə nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən ciddi ekspertiza aparılır.
Ticarət Markası axtarışı onlayn olaraq mövcud olmasa da, yazılı sorğu ilə maraqlı tərəflərə qeydiyyat məlumatları təqdim edilməlidir.
Ticarət markalarının qeydiyyatı prosesləri aşağıdakı kimidir:
Xarici hüquqi və fiziki şəxslər Azərbaycanda qeydə alınmış əmtəə nişanları üzrə vəkillərdən biri ilə təmsil olunmalıdır. Yerli şirkətlər və şəxslər marka qeydiyyatı üçün müraciət etməkdə sərbəstdirlər.
1. Ərizəçi haqqında məlumat daxil olmaqla, elan edilmiş ticarət nişanını göstərən ərizə Azərbaycan əqli Mülkiyyət Agentliyinə təqdim edilməlidir;
2. Ərizəyə nümayəndənin və ya patent vəkilinin etibarnaməsi əlavə edilməlidir;
3. TM-nin patent və ticarət nişanı Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən yoxlanılması və son qərar;
4. Ödəniş və sertifikatlaşdırma prosesi.
Ödəniş və TM qeydiyyat tarixindən və sonrakı yenilənmə seçimlərindən 10 il müddətində etibarlıdır.Sertifikatlaşdırma prosesi.
• Patentlərin, ticarət nişanlarının və müəllif hüquqlarının qorunması üçün müvafiq sənədlər;
• Ticarət nişanının qeydiyyatı və qeydə alınmış ticarət nişanlarına müraciətlər/etirazlar;
• Rəsmi qeydiyyat üçün müraciət etməzdən əvvəl ticarət nişanı axtarın;
• Müştərinin digər sahiblərin əqli mülkiyyət hüquqlarını pozmamasını təmin etmək üçün hüquqi Audit;
• Əqli mülkiyyətin qorunması ilə bağlı müqavilələrin hazırlanması və təhlili;
• ticarət nişanlarının mövcudluğunu axtarın; ticarət nişanlarının, patentlərin qeydiyyatı, qeydiyyatlardan müraciətlər;

INTELLECTUAL PROPETY LAW
We ensure the intellectual property rights of clients are protected, offering trademarks and patent registration services, license agreements, resolve IP disputes and further IP consultancy in Azerbaijan.
Intellectual Property Law of Azerbaijan
Intellectual property rights are protected, and the procedures of registering trademarks, patents, copyrights are clearly specified by the intellectual property legislation of Azerbaijan. Azerbaijan is a member of WIPO, having ratified Madrid, Nice, Berne, Budapest Treaties, as well as WIPO Convention, WIPO Copyright Treaty and other main international tools in this area.
The main laws regarding IP in Azerbaijan are:
1. Law on the Trademarks And Geographical signs;
2. Law on Copyright and Related Rights;
3. Law on Patents;
4. Law of Azerbaijan on Enforcement of the Intellectual Property Rights and Fight against Piracy;
5. Law of the Republic of Azerbaijan on Legal Protection of Topographies of Integrated Circuits;
6. Law of the Republic of Azerbaijan on Legal Protection of Compilations of Data
Trademark Registration in Azerbaijan
Trademark registration in Azerbaijan usually takes about 6-10 months, with strict expertise by the Center for Expertise of Patents and Trademarks of Azerbaijan Intellectual Property Agency.
Although a trademark search is not available online, upon written request, registration information must be submitted to the interested parties.
Trademark registration processes are as follows:
Foreign legal entities and physical persons must be represented by one of the registered trademark attorneys in Azerbaijan. Local companies and individuals may freely apply for TM registration.
1. An application, with the bearing of the claimed trade-mark, including details of the applicant must be submitted to Azerbaijan Intellectual Property Agency;
2. Power of attorney of the representative or patent attorney must be attached to the application form;
3. Inspection fo TM by Center for Expertise of Patents and Trademarks and final decision;
4. Payment and Certification process.
TM is valid for 10 years from the date of registration and further renewal options.
We ensure the intellectual property rights of the companies registered in the Republic of Azerbaijan. We mainly focus on the provision of the following services:
• Proper documentation for protection of patents, trademarks, and copyrights;
• Trademark registration and appeals/objections to the registered trademarks;
• Trademark search before a formal application for registration;
• Legal audit to ensure the client does not breach of intellectual property of other owners;
• Formulation and analysis of contracts related to intellectual property protection;
• searching the existence of trademarks; registering trademarks, patents, appeals from registrations;