ƏQLİ MÜLKİYYƏT QANUNU
Biz Azərbaycanda əmtəə nişanlarının və patentlərin qeydiyyatı, lisenziya müqavilələri, əqli mülkiyyət mübahisələrinin həlli və əqli mülkiyyət sahəsində gələcək məsləhət xidmətləri təklif etməklə müştərilərin əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasını təmin edirik.
Əqli mülkiyyət haqqında Azərbaycan Qanunu
Əqli mülkiyyət hüquqları qorunur və əmtəə nişanlarının, patentlərin, müəllif hüquqlarının qeydiyyatı prosedurları Azərbaycanın əqli mülkiyyət haqqında qanunvericiliyi ilə dəqiq müəyyən edilir. Azərbaycan Madrid, Nitsa, Bern, Budapeşt müqavilələrini, həmçinin ÜƏMT Konvensiyasını, ÜƏMT Müəllif Hüquqları müqaviləsini və bu sahədə digər əsas beynəlxalq alətləri ratifikasiya etməklə ÜƏMT-nin üzvüdür.
Azərbaycanda əqli mülkiyyətə aid əsas qanunlar bunlardır:
1. Ticarət nişanları və coğrafi işarələr Qanunu;
2. Müəllif hüquqları və əlaqəli hüquqlar Qanunu;
3. Patent Qanunu;
4. Əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsi və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında Azərbaycan Qanunu;
5. İnteqral sxemlərin topologiyalarının hüquqi qorunması haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu;
6. Məlumat toplusunun hüquqi müdafiəsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu
Azərbaycanda əmtəə nişanının qeydiyyatı
Azərbaycanda əmtəə nişanının qeydiyyatı adətən təxminən 6-10 ay çəkir, Azərbaycan əqli Mülkiyyət Agentliyinin Patent və əmtəə nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən ciddi ekspertiza aparılır.
Ticarət Markası axtarışı onlayn olaraq mövcud olmasa da, yazılı sorğu ilə maraqlı tərəflərə qeydiyyat məlumatları təqdim edilməlidir.
Ticarət markalarının qeydiyyatı prosesləri aşağıdakı kimidir:
Xarici hüquqi və fiziki şəxslər Azərbaycanda qeydə alınmış əmtəə nişanları üzrə vəkillərdən biri ilə təmsil olunmalıdır. Yerli şirkətlər və şəxslər marka qeydiyyatı üçün müraciət etməkdə sərbəstdirlər.
1. Ərizəçi haqqında məlumat daxil olmaqla, elan edilmiş ticarət nişanını göstərən ərizə Azərbaycan əqli Mülkiyyət Agentliyinə təqdim edilməlidir;
2. Ərizəyə nümayəndənin və ya patent vəkilinin etibarnaməsi əlavə edilməlidir;
3. TM-nin patent və ticarət nişanı Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən yoxlanılması və son qərar;
4. Ödəniş və sertifikatlaşdırma prosesi.
Ödəniş və TM qeydiyyat tarixindən və sonrakı yenilənmə seçimlərindən 10 il müddətində etibarlıdır.Sertifikatlaşdırma prosesi.
• Patentlərin, ticarət nişanlarının və müəllif hüquqlarının qorunması üçün müvafiq sənədlər;
• Ticarət nişanının qeydiyyatı və qeydə alınmış ticarət nişanlarına müraciətlər/etirazlar;
• Rəsmi qeydiyyat üçün müraciət etməzdən əvvəl ticarət nişanı axtarın;
• Müştərinin digər sahiblərin əqli mülkiyyət hüquqlarını pozmamasını təmin etmək üçün hüquqi Audit;
• Əqli mülkiyyətin qorunması ilə bağlı müqavilələrin hazırlanması və təhlili;
• ticarət nişanlarının mövcudluğunu axtarın; ticarət nişanlarının, patentlərin qeydiyyatı, qeydiyyatlardan müraciətlər;

ЗАКОН ОБ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ
Мы обеспечиваем защиту прав интеллектуальной собственности клиентов, предлагая услуги по регистрации товарных знаков и патентов, лицензионным соглашениям, разрешению споров в области интеллектуальной собственности и дальнейшему консульти
Закон Азербайджана об интеллектуальной собственности
Права интеллектуальной собственности защищены, а процедуры регистрации товарных знаков, патентов, авторских прав четко определены законодательством Азербайджана об интеллектуальной собственности. Азербайджан является членом ВОИС, ратифицировав Мадридский, Ниццкий, Бернский, Будапештский договоры, а также Конвенцию ВОИС, Договор ВОИС об авторском праве и другие основные международные инструменты в этой области.
Основными законами, касающимися интеллектуальной собственности в Азербайджане, являются:
1. Закон о товарных знаках и географических знаках;
2. Закон об авторском праве и смежных правах;
3. Закон о патентах;
4. Закон Азербайджана о защите прав интеллектуальной собственности и борьбе с пиратством;
5. Закон Азербайджанской Республики о правовой охране топологий интегральных схем;
6. Закон Азербайджанской Республики о правовой защите сборников данных
Регистрация товарного знака в Азербайджане
Регистрация товарного знака в Азербайджане обычно занимает около 6-10 месяцев, при этом проводится строгая экспертиза Центром экспертизы патентов и товарных знаков Азербайджанского Агентства интеллектуальной собственности.
Хотя поиск по товарным знакам недоступен в Интернете, по письменному запросу заинтересованным сторонам должна быть предоставлена регистрационная информация.
Процессы регистрации товарных знаков заключаются в следующем:
Иностранные юридические и физические лица должны быть представлены одним из зарегистрированных в Азербайджане адвокатов по товарным знакам. Местные компании и частные лица могут свободно подавать заявки на регистрацию торговой марки.
1. Заявка с указанием заявленного товарного знака, включая сведения о заявителе, должна быть подана в Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана;
2. К заявке должна быть приложена доверенность представителя или патентного поверенного;
3. Проверка ТМ Центром экспертизы патентов и товарных знаков и окончательное решение;
4. Процесс оплаты и сертификации.
Оплата и TM действительны в течение 10 лет с даты регистрации и дальнейших вариантов продления. Процесс сертификации.
Платеж и ТМ действительны в течение 10 лет с даты регистрации и последующих вариантов продления.Процесс сертификации.
• Надлежащая документация для защиты патентов, товарных знаков и авторских прав;
• Регистрация товарного знака и апелляции/возражения против зарегистрированных товарных знаков;
• Поиск товарного знака до подачи официальной заявки на регистрацию;
• Юридический аудит для обеспечения того, чтобы клиент не нарушал права интеллектуальной собственности других владельцев;