Konstitusiya Məhkəməsiməhkəmə qərarı mənəvi zərərin ödənilməsi iddiaları üzrə
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin 24 aprel 2020-ci il tarixli "Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 23-cü maddəsinin təfsiri haqqında" qərarı ilə (bundan sonra: qərar) ölüm nəticəsində dəymiş mənəvi zərərin əvəzinin ödənilməsi üçün əsaslar haqqında mövcud qanunvericilikdə bir neçə mübahisəli məsələlər şəxs və mənəvi ziyanın ödənilməsi tələbi dəqiqləşdirilmişdir. Beləliklə, qərarda deyilir:
1. Mənəvi təzminat iddiası yalnız mərhumun ailə üzvləri tərəfindən deyil, həm də ona yaxın olan digər şəxslər tərəfindən verilə bilər. I. e. "yaxın" bir insan yalnız ailə hüququ daxilində bir qohum deyil, həm də vəfat etmiş və ya sağlamlığına ziyan vurmuş, səmimi bir əlaqəyə və mənəvi yaxınlığa sahib olan, həyatında mühüm rol oynayan, uzun müddət onunla birlikdə yaşayan, həyat şərtləri dəyişən və əslində ölüm və ya sağlamlığına ziyan vurması nəticəsində duyğu travması və əzab çəkmiş şəxslərə aiddir.
2. Ölümü ilə əlaqədar bir şəxsin yaxın adamlarından birinə kompensasiya ödənilməsi mərhumun digər yaxın şəxslərinin kompensasiya hüququnu istisna etmir. Həmin şəxsin ölümü nəticəsində emosional travma almış mərhumun yaxınları birgə və ya fərdi olaraq kompensasiya almaq hüququna malikdirlər.
3. Mərhumun mirasına aid olmaq mənəvi zərərin ödənilməsi üçün əsas deyil, əsas meyar iddiaçı ilə mərhum arasındakı yaxınlıqdır. Mənəvi ziyana görə təzminat tələb edən iddiaçı mərhumun varisi olsa da, iddiaçı ölümündən ağrı, kədər və ya emosional travma yaşamamışsa, ölümə emosional yaxın olmadıqları təqdirdə belə bir tələb istisna olunur.
Göstərilən məsələlərlə bağlı hər hansı sualınız varsa, həmçinin mənəvi ziyana görə kompensasiya iddiaları ilə bağlı hüquqi yardım almaq üçün aşağıdakı kontaktlarla Caspian Legal Center ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.:

Constitutional Court’s decision on compensation claims for moral damage
By the Decision of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan dated April 24, 2020 “On Interpretation of Article 23 of the Civil Code of the Republic of Azerbaijan” (hereinafter: the Decision) several controversial issues in the current legislation about the grounds for compensation for moral damage resulting from the death of a person and the claim of compensation for moral damage have been clarified. Thus, the decision states that:
1. A claim for moral compensation may be filed not only by the family members of the deceased, but also by other close persons of the him/her. I.e. a “close” person is not only a relative within the framework of family law, but also refers to those persons who had a special relationship with the person who died or had a damage to his/her health, had a sincere relationship and spiritual closeness, played an important role in his/her life,  lived together with him/her for a long time, whose living conditions changed and had actually experienced emotional trauma and suffering as a result of death or damage to his/her health.
2. The payment of compensation to one of the close persons of a person in connection with the death of him/her does not exclude the right of deceased’s other close persons to compensation. The deceased’s close persons who had an emotional trauma from the death of this person have the right to receive compensation jointly or individually.
3.  Being the heir of the deceased is not a ground of compensation for moral damage, the closeness between the plaintiff and the deceased is the main criterion. Although the plaintiff claiming compensation for moral damage is the heir of the deceased, such claim is excluded if they were not emotionally close before death, if the plaintiff did not experience pain or grief or emotional trauma from his death.
You can contact Caspian Legal Center via contacts below if you have any questions regarding the mentioned issues, as well as for legal assistance regarding claims on compensation for moral damage: