Konstitusiya Məhkəməsiməhkəmə qərarı mənəvi zərərin ödənilməsi iddiaları üzrə
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin 24 aprel 2020-ci il tarixli "Azərbaycan Respublikası Mülki Məcəlləsinin 23-cü maddəsinin təfsiri haqqında" qərarı ilə (bundan sonra: qərar) ölüm nəticəsində dəymiş mənəvi zərərin əvəzinin ödənilməsi üçün əsaslar haqqında mövcud qanunvericilikdə bir neçə mübahisəli məsələlər şəxs və mənəvi ziyanın ödənilməsi tələbi dəqiqləşdirilmişdir. Beləliklə, qərarda deyilir:
1. Mənəvi təzminat iddiası yalnız mərhumun ailə üzvləri tərəfindən deyil, həm də ona yaxın olan digər şəxslər tərəfindən verilə bilər. I. e. "yaxın" bir insan yalnız ailə hüququ daxilində bir qohum deyil, həm də vəfat etmiş və ya sağlamlığına ziyan vurmuş, səmimi bir əlaqəyə və mənəvi yaxınlığa sahib olan, həyatında mühüm rol oynayan, uzun müddət onunla birlikdə yaşayan, həyat şərtləri dəyişən və əslində ölüm və ya sağlamlığına ziyan vurması nəticəsində duyğu travması və əzab çəkmiş şəxslərə aiddir.
2. Ölümü ilə əlaqədar bir şəxsin yaxın adamlarından birinə kompensasiya ödənilməsi mərhumun digər yaxın şəxslərinin kompensasiya hüququnu istisna etmir. Həmin şəxsin ölümü nəticəsində emosional travma almış mərhumun yaxınları birgə və ya fərdi olaraq kompensasiya almaq hüququna malikdirlər.
3. Mərhumun mirasına aid olmaq mənəvi zərərin ödənilməsi üçün əsas deyil, əsas meyar iddiaçı ilə mərhum arasındakı yaxınlıqdır. Mənəvi ziyana görə təzminat tələb edən iddiaçı mərhumun varisi olsa da, iddiaçı ölümündən ağrı, kədər və ya emosional travma yaşamamışsa, ölümə emosional yaxın olmadıqları təqdirdə belə bir tələb istisna olunur.
Göstərilən məsələlərlə bağlı hər hansı sualınız varsa, həmçinin mənəvi ziyana görə kompensasiya iddiaları ilə bağlı hüquqi yardım almaq üçün aşağıdakı kontaktlarla Caspian Legal Center ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.:

Решение Конституционного суда по искам о компенсации морального вреда
Решением Конституционного Суда Азербайджанской Республики от 24 апреля 2020 года “О толковании статьи 23 Гражданского Кодекса Азербайджанской Республики” (далее: Решение) несколько спорных вопросов в действующем законодательстве об основаниях для компенсации морального вреда, причиненного в результате смерти личность и требование о возмещении морального ущерба были уточнены. Таким образом, в решении говорится, что:
1. Иск о моральной компенсации может быть подан не только членами семьи умершего, но и другими близкими ему лицами. Т.е. “близкий” человек - это не только родственник в рамках семейного права, но и относится к тем лицам, которые имели особые отношения с человеком, который умер или получил ущерб его здоровью, имели искренние отношения и духовную близость, играли важную роль в его жизни, проживали вместе с ним / ней в течение длительного времени, чьи условия жизни изменились и фактически испытали эмоциональную травму и страдания в результате смерти или повреждения его / ее здоровья.
2. Выплата компенсации одному из близких лиц лица в связи с его смертью не исключает права других близких лиц умершего на компенсацию. Близкие умершего, получившие эмоциональную травму в результате смерти этого человека, имеют право на получение компенсации совместно или индивидуально.
3. Принадлежность к наследству умершего не является основанием для компенсации морального вреда, главным критерием является близость между истцом и умершим. Хотя истец, требующий компенсации морального ущерба, является наследником умершего, такое требование исключается, если они не были эмоционально близки до смерти, если истец не испытал боли, горя или эмоциональной травмы от его смерти.
Вы можете связаться с Caspian Legal Center по указанным ниже контактам, если у вас есть какие-либо вопросы по указанным вопросам, а также для получения юридической помощи в отношении исков о компенсации морального ущерба.: