MÜQAVİLƏNİN TƏRTİB EDİLMƏSİ VƏ YENİDƏN BAXILMASI
Biz Azərbaycanda müxtəlif sənaye sahələrində, o cümlədən beynəlxalq və transsərhəd müqavilələrində və birgə müəssisələrdə danışıqlar aparmaq, bir neçə dildə müqavilələrin tərtibi və yenidən baxılmasına xidmət göstəririk
Azərbaycanın postneft siyasəti ölkə iqtisadiyyatında yeni bir dövr açdı, əsasən iş mühitinin liberallaşdırılması və beynəlxalq ticarətə açıqlıq da daxil olmaqla yeni çağırışlara və stimullara çağırdı. Bu gün sahibkarlıq sahəsi əsasən xarici investisiyalara cəlbediciliyi və iş aparmaq üçün çoxsaylı imkanları ilə xarakterizə olunur. İnkişaf etməkdə olan çoxşaxəli beynəlxalq ticarət mühiti, İş sövdələşmələri, ticarət əməliyyatları və ya hər hansı bir iş müqaviləsi bağlayarkən daha tələbkar əməliyyat və danışıqlar bacarıqlarını tələb edir.
Azərbaycanda kommersiya və müqavilə hüququ
Azərbaycanın hüquq sistemi Sovet İttifaqından miras qalmış kontinental hüquq sisteminə əsaslanır. Beləliklə, Azərbaycanda kontinental müqavilə hüququnun bütün əsas elementləri mövcuddur. Ümumi hüquq sistemindən fərqli olaraq, məhkəmə sistemi presedent Qanununa əsaslanmır, ancaq yalnız Konstitusiya Məhkəməsinin presedentləri qanuni qüvvəyə malikdir. Üstəlik, əksər kontinental hüquq sistemlərində olduğu kimi, baxılması da Azərbaycanın müqavilə hüququnda məcburi element deyildir.
Hər bir müqavilə (kommersiya əməliyyatı) Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə ciddi şəkildə uyğun tərtib edilməlidir ki, bu da bütövlükdə müqavilələr və konkret müqavilə növləri üçün məcburi qayda və qaydaları müəyyən edir. Bu o demək deyil ki, Azərbaycan müqavilə hüququ müqavilə azadlığı prinsipini aradan qaldırır, lakin tərəflərin sazişinin mətnini tamamlayır və məcburi şərtləri nəzərdə tutan saziş üzərində üstünlük təşkil edir.
CLC contract hüquqşünasları Azərbaycanda müqavilə hüququnun işlənib hazırlanmasında böyük təcrübəyə, beynəlxalq təhsilə və təcrübəyə, habelə yerli tərəflər, dövlət orqanları və məhkəmələrlə iş təcrübəsinə malikdirlər. Bundan əlavə, hüquqşünaslarımız tikinti, qonaqpərvərlik, şirkət rəhbərliyi, idxal və ixrac müqavilələri, ticarət müqavilələri, İnkoterms, kredit və kredit müqavilələri, investisiya və ortaq müəssisə müqavilələri, Səhmdar müqavilələri, it və texnologiya, əqli mülkiyyət lisenziyası müqaviləsi, istehsal sənayesindəki müxtəlif müqavilələr kimi müxtəlif sənaye müqavilələri ilə geniş təcrübəyə malikdirlər,
Azərbaycanda müştərək müəssisə və ya digər müştərək müəssisə və ya tərəfdaşlıq haqqında sazişlər bağlamağı planlaşdıran beynəlxalq biznes danışıqlar başlamazdan əvvəl də əvvəlcədən məsləhət almalıdır. Xarici tərəflərin iştirak etdiyi birgə müəssisə layihələrinin əksəriyyəti yerli qaydaları və şərtləri bilməməsi və ya xərclərin düzgün hesablanmaması və peşəkar dəstəyin olmaması səbəbindən müəyyən çətinliklərlə müzakirə olunur və bağlanır. Birgə müəssisə Sazişinin və ya Azərbaycanda müştərək müəssisə şirkətini təsis edən Səhmdar sazişinin tərəfləri sərbəst surətdə və ya nağd şəkildə töhfə verə, sərbəst şəkildə Azərbaycana və Azərbaycandan vəsait köçürə, mənfəət (dividend) və xərclərin bölüşdürülməsi barədə razılığa gələ, birgə müəssisə sazişi vasitəsilə birgə müəssisənin idarə edilməsini təşkil edə bilərlər.
Müqavilə hüququ sahəsində xidmətlərimiz
Müqavilə üzrə hüquqşünaslarımız beynəlxalq biznes əməliyyatları və kommersiya əməliyyatlarının bütün sahələrində, o cümlədən mal və xidmətlərin satışı və paylanması (təyyarələr, kənd təsərrüfatı maşınları və s.kimi milyonlarla dollarlıq mallar daxil olmaqla), lisenziyalaşdırma, korporativ vergi, xarici investisiyalara uyğunluq və müxtəlif ticarət danışıqları. Bu prosesi asanlaşdırmaq və mümkün ssenariləri təmin etmək üçün müştərilərimizə geniş Daşınmaz əmlak brokerləri, ik menecerləri, xarici viza mütəxəssisləri və digərləri vasitəsilə məsləhət veririk.
Müqavilə və ticarət hüquqşünaslarımız aşağıdakı əməliyyatlarda müştərilərə dəstək verirlər:
• Məsləhət vermək, Danışıqlar aparmaq və niyyət məktubları, məxfilik müqavilələri və açıqlanmamaq,
• birgə müəssisə və konsorsium müqavilələri;
• Səhmdar müqavilələri və səhm köçürmə müqavilələri;
• malların beynəlxalq satışı, beynəlxalq Xidmətlər, bot, tərəfdaşlıq;
• Dağıtım müqavilələri, agentlik müqavilələri və satış nümayəndəsi müqavilələri, texnologiya transferi və lisenziyalaşdırma müqavilələri;
• Xarici ölkələrdə Biznes əldə edərkən alıcıların maraqlarının təmsil olunması;
• Beynəlxalq Alqı-Satqı əməliyyatlarında alıcıların və satıcıların maraqlarının təmsil olunması;
• Akkreditivlər və ticarət maliyyələşdirmə sənədləri;
• İxrac-idxal müqavilələri və müqavilələri;
• Müəssisələr üçün istifadəyə hazır və dəyişdirilmiş müqavilə formalarının və müqavilə şərtlərinin verilməsi;
• Xidmət müqavilələri və alqı-satqı müqavilələri kimi ümumi müqavilə şərtlərinin formalaşdırılması;
• Məhkəmə təmsilçiliyi və müştəri vəkilliyi;
• Etibarnamələrin qeydiyyatı və köçürülməsi;
• Lazım olduqda müqavilələrin qeydiyyatı və ya təsdiqlənməsi daxil olmaqla tənzimləyici orqanlarla qarşılıqlı əlaqə;
• Çoxdilli formatlarda həm beynəlxalq, həm də yerli olaraq müxtəlif sahələrdə müqavilələrin hazırlanması xidmətləri;
• Ticarət əməliyyatları ilə əlaqəli digər və mürəkkəb iş ehtiyacları üçün iş hüquqi həlləri;
• Ticarət əməliyyatları və müqavilələrlə əlaqəli tələbə əsaslanan hüquqi xidmətlər;
Biz tenderlərdə biznesi dəstəkləyirik və həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə tender prosedurları zamanı müştərilərimizin maraqlarının ən yaxşı qorunmasını təmin edirik. Biz həmçinin tenderlərin keçirilməsi və müqavilələrin bağlanması məqsədilə şirkətdaxili satınalmalara dəstək veririk.
Hüquqi Audit: Hal-hazırda şirkətdə istifadə olunan müqavilə formalarını yoxlayaraq şirkətin qanun və qaydalarının pozulması hallarını (yəni şirkətdaxili saxtakarlıq), habelə müqavilə və müqavilə hüququ risklərini müəyyənləşdiririk. Hüquqi Audit, şirkətin strukturlarının və işçilərinin şirkət qaydalarına nə dərəcədə uyğun olduğunu, bu Qaydaların qanunvericiliyə uyğun olub olmadığını və maraqlar toqquşması vəziyyətlərindən qaçınmağı əhatə edir.

CONTRACT DRAFTING AND REVIEW
We provide multi-language contract negotiation, drafting and review services in various industries, particularly international and cross-border contracts and joint ventures in Azerbaijan.
Post oil policy of Azerbaijan opened the new era in the economy of the country mainly calling for new challenges and incentives featuring the liberalization of the business environment and openness to international trade. Today, the entrepreneurial sphere is mostly characterized by its attractiveness for foreign investment and numerous amenities for running a business. Emerging diversified international commercial environment asks for more demanding transaction skills and negotiations while entering into business deals, commercial operations or any business contracts.
Commercial and Contract Law in Azerbaijan
Azerbaijani legal system is based on the continental law system inherited from the Soviet Union. Therefore, all main elements of continental contract law are present in Azerbaijan. Unlike the common law system, the court system is not based on precedent law, but only precedents of the Constitutional Court have legal force. Moreover, as in most continental law systems, consideration is not a compulsory element in Azerbaijani contract law.
Each contract (commercial deal) must be drafted in strict compliance with the Civil Code of the Republic of Azerbaijan which prescribes mandatory rules and provisions for the contracts in general and for specific contract types. This shall not imply that Azerbaijani contract law eliminates freedom of contract principle, but are complementary to the text of the agreement of parties and prevails over the agreement where it prescribes mandatory terms and conditions.
CLC contract lawyers are well experienced in the contract law drafting in Azerbaijan, with international education and practice, as well as experienced in dealing with local parties, state authorities, and courts. Moreover, our lawyers have extended experience in various industry contracts, such as construction, hospitality, company management, import and export contracts, trade agreements, INCOTERMS, loan and credit agreements, investment and joint venture agreements, shareholder agreements, IT and technology, IP licensing agreement, various contracts in the manufacturing industry,
International businesses planning to engage in joint venture agreements in Azerbaijan, or other joint businesses or partnerships, shall obtain consultancy in advance before even commencing the negotiations. Most of the joint venture projects involving foreign parties are negotiated and concluded with certain difficulty, due to ignorance of local rules and conditions or miscalculation of costs, as well as lack of professional support. Parties of a joint venture agreement or shareholder agreement incorporating joint venture company in Azerbaijan may freely make a contribution in kind or a contribution in cash, freely transfer funds to and from Azerbaijan, agree on the profit (dividend) and cost distribution, arrange the management of the joint venture via the joint venture agreement in Azerbaijan.
Our contract law services
Our contract lawyers represent clients in all areas of international business transactions and commercial operations, including sale and distribution of goods and services (including multimillion goods like planes, agricultural techniques and etc), licensing issues, corporate taxation, compliance with foreign investment, and various commercial negotiations. To facilitate this process and to serve the scene of possible scenarios, we advise our clients through our vast network of real estate brokers, HR managers, specialists in foreign visas, and others.
Our contract and commercial lawyers support the clients in the following transactions:
• Advising on, negotiating and drafting letters of intent, confidentiality and non-disclosure agreements,
• joint venture and consortium agreements;
• shareholder agreements and share transfer agreements;
• international sale of goods, international services, BOT, partnering;
• distribution, agency and sales representative agreements, technology transfer and licensing agreements;
• Representation of buyers in the acquisition of businesses in foreign countries;
• Representation of buyers and sellers in international sales transactions;
• Letters of credit and trade finance documentation;
• Export and import agreement and contracts;
• Provision of ready to use and modified agreement forms and contract terms for businesses;
• Formulation of contracts general terms, such as service agreements and sales contracts;
• Representation at courts and defending the interests of clients;
• Registration and translation of letter of attorneys;
• Interface with regulatory authorities, including registration or approval of contracts where necessary;
• Contract drafting services in various industries, either international or local, in multi-language formats;
• Business-law solutions to other and complicated business needs involving commercial dealings;
• Demand-based legal services related to commercial deals and contracting;
We support businesses in tenders and ensure our client’s interests are best protected in tender procedures, both domestically and internationally. We also provide support to in-company procurements for tendering and contracting purposes.
Legal Audit: We detect situations of breach of law and breach of company rules (namely, intra-company fraud), as well as, contracting and contract law risks by inspecting currently used agreement forms in a company. Legal Audits includes checking how well company structures and employees follow the company rules and whether these rules comply with legislation and avoids conflict of interest situations.