Korporativ hüquq xidmətləri – biznes/şirkət yaradılması – Korporativ strukturlaşdırma – birləşmə/Satınalmalar-Azərbaycanda ləğv
Korporativ hüquq sahəsində xidmətlərimiz şirkətin yaradılması və Azərbaycanda (Bakı) biznesin açılmasına dəstək, korporativ strukturlaşdırma və restrukturizasiya, birləşmə və satınalmalara dəstək və şirkətin ləğvi / iflasına qədər korporativ hüquq sahəsində geniş xidmətlər spektrini əhatə edir. Aşağıda xidmətlərimiz haqqında daha ətraflı məlumat verəcəyik.
Azərbaycanda korporativ və kommersiya hüquqi xidmətləri
Korporativ / kommersiya hüququ sahəsində xidmətlərimiz müxtəlifdir və Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq müştərilərin ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmış ən yaxşı təcrübələrə əsaslanır.
Xidmətlərimiz bizdən tələb olunan korporativ hüququn bütün hüquqi və vergi məsələlərini nəzərə alaraq real təcrübəyə əsaslanır. Xidmətlərimiz hüquqi şəxslərin qeydiyyatı, yenidən qurulması (yenidən qurulması), birləşmə və satınalmalardan tutmuş hüquqi şəxsin müflisləşməsinə və ləğvinə qədər korporativ hüququn bütün aspektlərini əhatə edir.
Təcrübəli korporativ hüquqşünaslar və vergi məsləhətçiləri qrupu biznesin yaradılmasının bütün əsas hüquqi və vergi aspektlərini, hüquqi şəxsin forması (filial, törəmə şirkət, nümayəndəlik) və kommersiya şirkətlərinin növləri (məhdud məsuliyyətli cəmiyyət, Səhmdar Cəmiyyət, tərəfdaşlıq) üzrə məsləhətləri nəzərdən keçirəcəkdir.əsas variantl
Satınalmalar və birləşmələr, kommersiya təşkilatlarında səhmlərin köçürülməsi, şirkətlərin korporativ siyasəti və qaydaları, korporativ yenidənqurma və yenidənqurma, yerli tərəfdaşların iştirakı ilə birgə müəssisələr, qeyri-kommersiya əməliyyatlarının tənzimlənməsi, Müflisləşmə və iflas, ləğv və bazardan çıxma ən çox tələb etdiyimiz xidmətlər arasındadır. Bu və bir çox digər korporativ hüquq məsələləri ilə əlaqəli hər hansı bir suala məmnuniyyətlə cavab verəcəyik
Aşağıda biz Azərbaycanda biznesə başlamaq, əsasən Azərbaycanda şirkətlərin qeydiyyatı ilə bağlı ən çox verilən suallardan biri haqqında ilkin məlumat veririk.
Azərbaycanda biznesin yaradılması və şirkətin qeydiyyatı
Azərbaycanda biznesin açılması
Azərbaycanda hüquqi şəxslərin (şirkətlərin) qeydiyyatı ilə bağlı son qanunvericilik dəyişiklikləri sahibkarlıq mühitini biznesə başlamaq üçün cəlbedici edib. Dünya Bankının "biznesin aparılması" 2018-ci il hesabatına əsasən, Azərbaycan "biznesə başlayan"kateqoriyasına görə dünyanın ən yaxşı 20 ölkəsi sırasına daxil olub. Bu müsbət tendensiya doing Business-in 2019 və 2020 hesabatlarında qorunub saxlanıldı və hətta inkişaf etdirildi. Hazırda Azərbaycanda çevik və müasir tənzimləmə ilə bağlı mövcud biznes imkanları onu xarici biznes və investorlar üçün cəlbedici edir. Bununla birlikdə, bir işə başlayarkən və işləyərkən peşəkar məsləhət olmadan hər hansı bir təsadüfi həll gələcəkdə potensial problemlərə səbəb ola bilər. Beləliklə, sonunda aktivlərə başlamaq və idarə etmək üçün ən yaxşı ticarət korporasiyasının formasını seçmək yeni bir problemə çevrildi və xərclərə qənaət etmək üçün mümkün olan ən yaxşı hüquqi yol məsləhət tələb edir.
Trustlegalcenter, Doing Business Azerbaijan hesabatlarının hazırlanması üçün Dünya Bankının dəvət etdiyi hüquq firmalarından biri kimi, biznesin formalaşması mərhələsində məsləhətləşmə, əsas investisiya, uyğunluq, vergi və hüquqi məsələləri, o cümlədən təşkilati-hüquqi formanın (Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət, Səhmdar Cəmiyyət, filial və ya nümayəndəlik) seçilməsini əhatə edən qeydiyyat öncəsi məsləhətləşmə sahəsində unikal təcrübəyə malikdir., biz hər bir müştərinin ehtiyaclarına ayrıca diqqət yetiririk, biznes planlarını, mənfəət gözləntilərini, şirkətin strukturunu dərindən nəzərə alırıq və vergi optimallaşdırılmış, praktik və eyni zamanda müştərinin biznes ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmış şirkət formasını seçmək üçün möhkəm tövsiyə veririk.
Təsis sənədlərinin, şirkət quruluşunun, daxili korporativ siyasət / qaydaların qüvvədə olmasını, qanunvericiliyə və işin və iş sahibinin ən yaxşı maraqlarına uyğun olmasını təmin edirik.
Şirkət müxtəlif ölçülü şirkətlərin, o cümlədən kiçik biznesin, eləcə də müxtəlif sənaye sahələrində orta və iri çoxmillətli şirkətlərin işə salınmasından (qeydiyyatından) ləğv edilməsinə, Azərbaycanda filial və ya törəmə şirkətlərin yaradılmasına, o cümlədən şirkətin Nizamnaməsinin, ümumi şərtlərinin, uyğunluq Məcəlləsinin hazırlanmasında peşəkar yardım göstərilməsinə dair məsləhətlər verir. CLC komandası həm şirkətlərin, həm də onların kreditorlarının maraqlarını müdafiə edərək, Azərbaycanda şirkətlərin ləğvi, iflas və müflisləşmə işləri ilə məşğul olub.
Biz Azərbaycanda müştərinin maraqlarını uzaqdan (məsafədən) və onlayn təqdim etməklə, həmçinin Azərbaycana faktiki səfər zamanı müştərini və ya onun nümayəndəsini müşayiət edib dəstəkləməklə şirkətlərin qeydiyyatına dəstək verə bilərik.
Azərbaycanda şirkətin qeydiyyatı
Müştərilər şirkəti Azərbaycanda ən qısa müddətdə, tam hüquqi dəstəklə, o cümlədən hüquqi ünvan (virtual ofis) xidmətləri, korporativ bank hesabları (onlayn bankçılıq vasitələrindən istifadə etməklə) və Azərbaycanda açılacaq şirkət növünü seçərkən Praktiki məsləhətlərlə qeydiyyatdan keçirmək üçün bizə müraciət edirlər. Azərbaycan qanunlarına görə, demək olar ki, Azərbaycanda şirkət açmaq üçün xarici vətəndaşdan yalnız pasport tələb olunur. CLC biznesin yaradılması, şirkətin Azərbaycanda qeydiyyatı, bank hesablarının açılması üçün şirkətin səhmdarı adından bütün təsis sənədlərini hazırlayacaq.
Şirkətin rəsmi qeydiyyatını başa çatdırmaq üçün aşağıdakı sənədlər və addımlar tələb olunur (Azərbaycanda Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyət):
• Ərizə forması-Vergilər Nazirliyi (Hüquqi şəxslərin qeydiyyatı orqanı) tərəfindən verilən forma. Bu sənədlər notarial qaydada təsdiqlənməlidir. Bu forma düzgün səlahiyyətli şəxs tərəfindən tətbiq oluna bilər.
• Təsis sənədləri-şirkətin Nizamnaməsi, səhmdarların MMC yaratmaq və qanuni nümayəndə təyin etmək qərarı.
• Səhmdarlar, təsisçilər – şəxsiyyət vəsiqələri, təsisçilərin pasportları haqqında məlumat. Sahiblər (səhmdarlar) xarici hüquqi şəxslərdirsə, nizamnamə, təsis müqaviləsi və ticarət reyestrindən arayış tələb olunur.
• Səhmdar şirkətin qanuni nümayəndəsi (direktoru) vəzifəsini tutmadığı təqdirdə qanuni nümayəndənin notarial razılığı.
• Dövlət qeydiyyat haqqının və nizamnamə kapitalının ödənilməsini təsdiq edən qəbz – yeni MMC üçün rəsmi qeydiyyat haqqı 11 manat (AZN) təşkil edir və qeydiyyatdan əvvəl əvvəlcədən ödənilməlidir. Xarici hüquqi şəxsin nümayəndəlik və filiallarının qeydiyyata alınmasına görə Dövlət rüsumu 220 manat (AZN) təşkil edir. Bununla birlikdə, nizamnamə kapitalı, şirkətin qeydiyyata alındığı gündən 3 ay ərzində, Nizamnamədə nəzərdə tutulduğu təqdirdə ödənilməlidir.
Bütün bu sənədlər Vergilər Nazirliyinin Hüquqi şəxslərin qeydiyyat şöbəsinə təqdim edilməlidir.
Rəsmi qeydiyyatdan sonra, iş əməliyyatları başlamazdan əvvəl aşağıdakı praktik addımlar atılmalıdır:
• 1-ci addım: qanuni nümayəndə (direktor) üçün ASAN İmza (mobil imza) əldə etmək;
• 2-ci addım: şirkət üçün korporativ möhür almaq;
• 3-cü addım: elektron vergi sistemi vasitəsilə seçilmiş banka vergi sertifikatının surətini təqdim etdikdən sonra bank hesabının açılması;
• 4-cü addım: əmək müqaviləsi bildirişlərinin dövlət reyestrində qanuni nümayəndənin (direktorun) əmək müqaviləsinin qeydiyyatı.
Korporativ / kommersiya və iflas vəkilləri ilə təklif edirik:
• Hüquqi şəxslərin yaradılması, Azərbaycanda şirkətlərin qeydiyyatı, həm şirkət, həm də fiziki şəxs üçün bank hesablarının açılması;
• Şirkət Nizamnaməsinin (assosiasiya Nizamnaməsinin) və əsasnamələrin hazırlanması;
• Filial və nümayəndəliklərin yaradılması və qeydiyyatı;
• Etik və uyğunluq kodekslərinin hazırlanması, inkişafı və tətbiqi;
• İşçilər və direktorlar üçün əmək müqavilələrinin hazırlanması;
• Azərbaycanda biznes və ya şirkətin hüquqi və vergi ekspertizas
• Birləşmə və satınalmalar, yenidənqurma (yenidənqurma), spin-offun formalaşması;
• Azərbaycanda şirkətlərin ləğvi, iflas və müflisləşmə məsələləri üzrə məsləhətləşmə və bu icraat zamanı şirkətlərin və səhmdarların maraqlarının təmsil olunması;
• Kreditorların və ya borcluların hüquq və qanuni mənafelərini qorumaq üçün müflisləşmə vəziyyəti və ləğvetmə prosesi ilə əlaqəli ümumi hüquqi məsləhət və xidmətlər;
• İflas prosesində aktivlərin idarə edilməsi;
• Səhm əməliyyatları, səhmlərin köçürülməsi, səhmdarlarla müqavilələr, investisiya müqavilələri, Azərbaycandakı Müştərək Müəssisələr və ya birgə müəssisələr haqqında Beynəlxalq Müqavilələr, habelə hüquqi və vergi məsləhətləri;

Our corporate law services include registration of companies, joint-ventures, mergers and acquisitions, corporate restructuring, internal corporate policies/regulations, bankruptcy and liquidation.
Corporate Law Services – Business/Company Formation – Corporate Structuring – Mergers/Acquisitions – Liquidation in Azerbaijan
Our Corporate Law Services cover a wide range of corporate/company law services, starting from company formation and support while business set-up in Azerbaijan (Baku), corporate structuring and re-structuring, support while mergers and acquisitions and liquidation/bankruptcy of a company. Below we explain our services in more details.
Corporate and Commercial Law Services in Azerbaijan
Our Corporate/Commercial Law Services are diverse and based on best practices tailored for the needs of the clients to the extent possible under the laws of Azerbaijan.
Our services are based on real-life practices, taking into consideration of all law and tax issues of the corporate and company law issue requested from us. Our services cover all aspects of corporate and company law, starting from the incorporation of legal entities, re-structuring (reconstruction), mergers and acquisitions, up and until insolvency and liquidation of a legal entity.
Experienced team of corporate lawyers and tax consultants shall consider all of the main law and tax aspects of business set-up, legal entity form consultancy (branch, subsidiary, representative office) and business company types (limited liability company, joint-stock company, partnership as main choices) guidance. This is exactly what we do as Azerbaijani law and tax consultancy firm.
Acquisitions and mergers, transfer of shares at commercial entities, corporate policies and regulations of the companies, corporate restructuring and reconstructions, joint ventures involving local partners, regulation of non-commercial operations, insolvency and bankruptcy, liquidation and exiting the market are among the most requested services by us. We would happily answer any question involving these and numerous other corporate law issues, simply contact us.
Below we provide initial information about one of the mainly asked questions about starting a business in Azerbaijan, mainly the registration of companies in Azerbaijan.
Business formation and Company registration in Azerbaijan
Starting a Business in Azerbaijan
Recent legislative development in Azerbaijan regarding registration of legal entities (companies) made the entrepreneurial environment attractive to initiate the business. According to the World Bank Doing Business Report 2018, Azerbaijan has ranked among the top 20 countries in the world for under starting business category. This positive trend has been kept and even advanced in Doing Business Reports of 2019 and 2020. Currently, available business opportunities in Azerbaijan tied with flexible and modern regulations make it attractive to foreign businesses and investors. However, any haphazard decision without professional consultancy in the business opening and running could cause potential problems in the future. Therefore, choosing the optimal form of a business corporation to start with and asset management at the end has been an emerging issue and asks for a consultation to save the costs in the best legal way possible.
Caspian Legal Center, as one of the contributory law firms invited by the World Bank while preparation of Doing Business Azerbaijan Reports, has unique experience in advising during the business formation stage, pre-incorporation consultancy covering main investment, compliance, tax and legal issues, including choice of legal form (limited liability company, joint-stock company, branch or representative office) best suitable for the client, followed by actual opening of the company in Azerbaijan, We do focus on each client needs separately, with deep consideration of business plans, profit expectations, company structure and make the firm recommendation on the choice of company form that is tax optimized, practical and at the same time tailored for the business needs of the client.
We ensure that incorporation documents, company structure, internal corporate policies/rules are in place, comply with legislation and correspond to the best interests of the business and business owner.
The firm provides consultancy from initiation (registration) up to liquidation of various sized companies, including small businesses, as well as medium and large multinational companies in various industries, setting up branches or subsidiaries in Azerbaijan, including professional assistance in the preparation of company by-laws, general terms, code of compliance. CLC team has practiced in the liquidation of companies in Azerbaijan, as well as bankruptcy and insolvency cases, in both defending interests of companies and their creditors.
We can provide support for registering companies by representing the client in Azerbaijan, on a remote (from a distance) and online basis, as well as accompanying and support the client or its representative while an actual visit to Azerbaijan.
Company Registration in Azerbaijan
Clients refer to us to register a company in Azerbaijan in the shortest time period, with full legal support, including legal address (virtual office) service, corporate bank accounts (with online banking tools) and practical consultancy while choosing the type of company to open in Azerbaijan. As per Azerbaijani laws, practically, only a passport is required from a foreign citizen to open a company in Azerbaijan. CLC will prepare all the incorporation documents on behalf of the shareholder of the company in order to set-up business, register a company in Azerbaijan, open bank accounts.
The Following documents and steps are necessary to complete formal registration of the company (limited liability company in Azerbaijan):
• Application Form – Form provided by the Ministry of Taxes (registration authority of legal entities). These document needs to be notarized. Such a form could be applied by the person duly authorized to do so.
• Incorporation documents – Charter of a company, Resolution of Shareholders on the establishment of LLC and appointment of legal representative.
• Information about the shareholders, founders – IDs, passports of founders. Where the owners (shareholders) are foreign legal entities, Articles of Association, Memorandum, and Certificate from trade registry are required.
• Notarial consent of the legal representative where the shareholder does not hold the position of the legal representative (director) of the company.
• Receipt evidencing payment of state registration fee and charter capital – official registration fee for new LLC is 11 manats (AZN) and must be paid in advance before incorporation. State duty for registration of representative offices and branches of foreign legal entity is 220 manats (AZN). However, the charter capital must be paid within 3 months of company registration, provided that this has been prescribed by the charter.
All of these documents must be submitted to the Legal Entity Registration Department at the Ministry of Taxes.
Upon formal registration, the following practical steps must be taken before the actual commencement of business operations:
• 1st Step: Obtaining of ASAN Imza (Mobile Signature) for the legal representative (Director);
• 2nd Step: Obtaining of corporate seal for the company;
• 3rd Step: Opening of bank account upon submitting a copy of tax certificate to the selected bank via the e-taxes system;
• 4th Step: Registration of the legal representative’s (Director’s) employment agreement at the state registry of employment agreement notices.
With corporate/commercial and bankruptcy lawyers we offer:
• Establishment of legal entities, registration of companies in Azerbaijan, as well as the opening of bank accounts both for the company and the individual person;
• Preparation of the company’s charter (articles of association) and by-laws;
• Establishment and registration of branches and representative office;
• Drafting, development, and implementation of codes of ethics and compliance;
• Drafting employment contracts for employees and directors;
• Legal  and Tax due diligence regarding business or company in Azerbaijan ;
• M & A, Reconstruction (restructuring), Spin-Off formation;
• Liquidation of companies in Azerbaijan, bankruptcy and insolvency consultancy and representation of companies and shareholders while these proceedings;
• General legal consultancy and services related to insolvency situation and liquidation process in order to defend the rights and legitimate interests of the creditors or debtors;
• Asset management during the bankruptcy process;
• Share transactions, share transfers, shareholder agreements, investment agreements, joint ventures in Azerbaijan or international joint venture agreements and law and tax consultancy thereof;