Azərbaycanın əmək qanunvericiliyi əsasən işçilərin hüquqlarına üstünlük verilməsi ilə xarakterizə olunur ki, bu da əmək müqaviləsinə və tərəflərin qarşılıqlı razılığına xüsusi diqqət yetirməyi vacib edir. Xüsusilə bəzi hallarda, əmək və mülki hüququn sərhədləri o qədər bulanıqdır ki, işəgötürənin və (və ya) işçinin ehtiyacları üçün zəruri olan bir həll üçün peşəkar bir yanaşma lazımdır.
Azərbaycanda əmək Məcəlləsi və əmək normaları
Azərbaycanın əmək qanunvericiliyi işəgötürənlərə tələb kimi minimum standartları müəyyən etməklə iş rejimini və şərtlərini ciddi şəkildə tənzimləyir. İşəgötürən və işçi əmək müqaviləsi ilə işçi üçün daha əlverişli şərtlərlə razılaşa bilər; Bununla birlikdə, bu məcburi standartların məhdudlaşdırılması ilə bağlı hər hansı bir razılaşma etibarsızdır.
İş saatları, illik məzuniyyət, minimum əmək haqqı, maksimum iş saatları, işdən çıxarılma və kompensasiya şərtləri Azərbaycanın əmək Məcəlləsi ilə tənzimlənən bir çox məsələlər sırasındadır.
Azərbaycan Respublikasının əmək Məcəlləsinə və Azərbaycan Konstitusiyasına uyğun olaraq gündəlik normal iş saatları aşa bilməz eight hoursStandart iş həftəsi 5 iş günündən ibarətdir. Sənayenin təbiətindən, xidmətlərindən və iş şərtlərindən asılı olaraq, işəgötürən həftəlik iş saatları ərzində bir həftə sonu ilə altı günlük iş həftəsi təyin edə bilər.
Minimum illik məzuniyyət 21 gündür, mütəxəssis vəzifələri üçün əmək Məcəlləsi 30 gün müəyyən edir, işçinin təcrübəsi nəzərə alınmaqla illik məzuniyyət dövrünə əlavə məzuniyyət günləri əlavə olunur.
İşəgötürən işçilər üçün təhlükəsiz iş şəraiti təmin etməli və iş yerində icbari sığorta təmin etməlidir.
Əmək Məcəlləsində işçi və işəgötürən tərəfindən müqavilənin ləğvi üçün əsaslar ciddi şəkildə sadalanır. Potensial iddia və ya itkilərin qarşısını almaq üçün müqavilənin ləğvi üçün bütün prosedurlara və tələblərə əməl edilməlidir.
Məşğulluq və əmək hüququ məsləhətləri
CLC-nin əmək və məşğulluq komandası müştərilərinə fərdi profilaktik və məsləhət xidmətləri ilə yanaşı inzibati və məhkəmə proseslərində də xidmət göstərir. Çalışdığımız sahələr arasında aşağıdakılar var:
• Əmək müqavilələrinin/əmək müqavilələrinin və kollektiv müqavilələr, daxili siyasət (etik qaydalar və s.) kimi digər qanuni sənədlərin hazırlanması və təhlili;
• İşçilərlə qəsb və rəqabətsizlikdən imtina müqavilələri;
• Məxfi məlumatların açıqlanmaması haqqında Saziş;
• İnsan Resursları konsaltinqi;
• Əmək haqqı və xarici Xidmətlər;
• Xarici əmək müqavilələri və işçilərin qürbətçiliyi ilə bağlı məsləhət;
• Əmək mübahisələrində tərəflərin təmsilçiliyi;
• Məhkəmədə müdafiənin hazırlanması və bütün məhkəmələrdə işlərə fərdi dəstək;
• Mümkün olan ən yaxşı qənaət variantları ilə çevik işə qəbul həlləri;
• Məşğulluq nəticəsində qanunvericiliyə uyğunluq;
• Ödəniş matris sistemlərinin yaradılması;
• Kadr siyasətinin və prosedurlarının hazırlanması;
• İşçilərin sertifikatlaşdırılması; işçilərin qanunsuz işdən çıxarılması;
• işlə əlaqəli digər məsələlərdə məsləhət.
Bundan əlavə, iş icazəsi almaq və ya iş icazəsindən azad olmaq üçün məsləhət almaq üçün iş axtaranlara və işəgötürənlərə hüquqi dəstək veririk və İş və ya iş icazəsindən azad edilmiş əməliyyatlar əsasında yaşayış icazəsi üçün müraciət edirik.

Full-service employment law consultancy, including negotiation and conclusion of employment agreements, work regime regulation, HR documentation and policies, employment termination and disputes.
Labour legislation of Azerbaijan is mostly characterized by favoring employees’ rights that makes of importance to pay special attention to the employment contract and parties’ mutual agreement. Especially, some cases where the boundaries of labor and civil law are so blurred that professional approach needed for solutions necessary for the needs of the employer and (or) employee.
Employment Code and Labor regulations in Azerbaijan
Employment laws in Azerbaijan strictly regulation work regime and conditions, specifying minimum standards as a requirement for employers. Employer and employee may agree upon more favorable conditions for the employee via employment agreement; however, any agreement on restricting these mandatory standards is null and void.
Work regime, annual leave, minimum salary, maximum work hours, termination conditions and compensation are among the many issues regulated by the Employment Code of Azerbaijan.
By the Employment Code of the Republic of Azerbaijan and the Constitution of Azerbaijan daily normal working hours may not exceed eight hours. The standard workweek is composed of 5 workdays. Depending on the nature of the industry, service, and terms of employment, an employer may establish a six-workday week with one day off within weekly working hours.
Minimum annual leave is 21 days, for specialist positions, the Employment Code specifies 30 days, with additional days of leave added to the annual leave period considering the experience of the employee.
The employer shall provide safe employment conditions for the employees and provide workplace mandatory insurance.
The Employment Code strictly lists grounds for terminating the contract by the employee and the employer. All of the termination procedures and requirements shall be followed in order to avoid any potential claim or loss.
Employment and labor law consultancy
CLC’s Labor and Employment team provides its clients with customized preventive and consultative services, as well as in administrative and judicial litigation. Among the areas where we work are:
• Preparation and analysis of employment contracts/employment agreements, and other legal documents such as collective bargaining agreements, internal policies (Code of Ethics and etc.);
• Non-soliciation and non-compete agreements with the employees;
• Agreement on non-disclosure of confidential information;
• HR management consulting;
• Payroll and Outsourcing Services;
• Advice on foreign employment contracts and expatriation of employees;
• Representation of parties in employment disputes;
• Preparation of defense in legal proceedings and a personalized follow-up on cases at all courts;
• Flexible solutions for hiring personnel with best possible cost-saving options;
• Legislation compliance as a consequence of employment;
• Establishing payment matrix systems;
• Drafting HR Policy and Procedures;
• Attestation of employees; wrongful discharge of employees;
• advising on other employment-related issues.
Furthermore, we provide legal support for job-seekers and employers for obtaining work permit, or consultancy for work permit exemption, as well as an application for residency based on work or work permit exempted operations.