Neft-qaz sahəsində, habelə energetika və Bərpa Olunan Enerji mənbələri sahəsində hüquqi və vergi məsləhətləşmələri Azərbaycanda bizim təcrübə sahələri arasındadır.a
Azərbaycanda neft-qaz hüququ
Neft və qaz sənayesi-məlumat
Azərbaycanda neft sənayesi həm daxili qanunvericiliklə, həm də beynəlxalq müqavilələrlə tənzimlənir.
Daxili qanunvericilik beynəlxalq müqavilələrlə icazə verilən dərəcədə tətbiq olunur. Başqa sözlə, Azərbaycan hökuməti adından imzalanmış Beynəlxalq müqavilələr və sazişlər yerli qanunlar üzərində üstünlük təşkil edir.
Azərbaycan neft sənayesinin yarandığı yerlərdən biridir. Tarixi sənədlərə görə, neft eramızın 3-cü əsrində alınıb. Azərbaycanın tarixi boyu, xüsusən də Abşeron yarımadası neftə görə atəş zonaları ilə məşhur olmuşdur.s
Sovet dövründə Bakının neft ehtiyatları mühüm rol oynamağa davam edirdi. İkinci Dünya müharibəsi illərində Bakıda SSRİ-nin ümumi neft hasilatının 70 faizindən çoxu hasil edilibs
Müstəqillikdən sonra Azərbaycan Respublikasında neft hasilatı azalıb. Lakin onun zəngin resursları Azərbaycanın neft sənayesinə sərmayə qoymaq üçün xarici investorları cəlb edib. Neft sənayesinə xarici investisiyaların cəlb edilməsindən başlayaraq, neft yataqlarında kütləvi hasilat 1994-cü ildə Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) yatağı üçün məhsul Bölgüsü Sazişi (CPP) çərçivəsində başlamış, o vaxtdan bəri 30-dan çox CPP imzalanmışdır.
1994-cü ildə Azərbaycanda neft hasilatı cəmi 9,5 milyon ton olub, 2010-cu ildə isə rekord həddə-50,8 milyon tona çatıb. Son illərdə istehsal 38 və 2017-ci illərdə 2018 milyon tona düşdü.
1994-cü ildə Azərbaycanda qaz hasilatı təxminən 6,4 milyon kub ton, "Şahdəniz-1", "Şahdəniz-2" və "ümid" və "Abşeron" qaz yataqlarının kəşfi kimi layihələrdən sonra qaz hasilatı 26,3-ci ildə 2010 milyon kub ton, 28,6-ci ildə 2017 milyon ton və 30,5-ci ildə 2018 milyon tona yüksəldi.. Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Cənub Qaz Dəhlizi, TAP, TANAP Azərbaycan qazının xarici bazarlara nəqli və ixracı üzrə əsas beynəlxalq layihələr sırasındadır.
2000-ci ildə Bakı-Tbilisi - Ceyhan ev sahibi hökuməti ilə, 2002-ci ildə isə Cənub Qaz Dəhlizinin (HGA) ev sahibi hökuməti ilə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında təbii qazın alınması, daşınması və çatdırılması şərtlərini tənzimləyən saziş əldə edilib.
Azərbaycanda neft-qaz sənayesinin hüquqi tənzimlənməsi
Azərbaycan Konstitusiyasına əsasən, təbii sərvətlər fiziki və Hüquqi şəxslərin hüquq və mənafelərinə xələl gətirmədən Azərbaycan Respublikasına məxsusdur.bu sahə ilə bağlı əsas yerli qanunvericilik aktları, yəni "yeraltı torpaqlar haqqında qanun", "enerji haqqında qanun" və "enerji resurslarından istifadə haqqında qanun".
Konstitusiya prinsipinə əsaslanan yeraltı torpaq Qanunu, maraqlı tərəflərin hüquqları və qanuni maraqları nəzərə alınmaqla, hökumətin yeraltı mülkiyyətini təmin edir.
Yeraltı yer yer qabığının torpaq səthinin altında, su anbarlarının dibində yerləşən, dərinliyə qədər uzanan və qayalardan, mineral xammaldan, enerji daşıyıcılarından (neft, qaz və s.), təbii və süni boşluqlardan, geoloji və texnogen hissələrdən ibarət hissəsi kimi müəyyən edilir.
Yeraltı lisenziyalaşdırma, ilk növbədə geoloji kəşfiyyat, neft və qaz anbarlarında hasilat və hasilat, neft və qaz məhsullarının boru kəmərləri ilə emalı və daşınması üçün tətbiq olunan neft və qaz icazəsini tənzimləyir. Yeraltı sərvətlərdən istifadə üçün icazələr (təbii ehtiyatların çıxarılması) 25 ilədək müddətə və bu cür istifadə geoloji kəşfiyyatı əhatə edərsə 30 il müddətinə verilir.
Bu əməliyyatlar milli təhlükəsizliyə, insanların həyatına və sağlamlığına və ətraf mühitə təhlükə yarada bilərsə, neft və qaz yataqlarında əməliyyatlar da daxil olmaqla yeraltı əməliyyatlar məhdudlaşdırıla və ya qadağan edilə bilər.
Neft və qaz hasilatı və emalı da daxil olmaqla yeraltı istifadə hüquqları müsabiqə, hərrac və birbaşa danışıqlar yolu ilə verilir. Digər qaydalar, xüsusən də Prezident tərəfindən təsdiq edilmiş, yeraltı istifadə, auksionlar, yeraltı ödənişlər, ekspert rəylərinin verilməsi və bir sıra digər prosedur və texniki məsələlərlə bağlı bir sıra qaydaları müəyyənləşdirir.
2009-cu ildə parlament ixrac yönümlü neft və qaz əməliyyatları ilə bağlı xüsusi iqtisadi rejimin tətbiqi haqqında qanun qəbul etdi. İlkin 15 il müddətinə uyğunlaşdırılan qanun Azərbaycan ərazilərindən kənarda ixrac yönümlü neft-qaz əməliyyatları üçün konkret qaydalar nəzərdə tutur. İxrac yönümlü neft-qaz əməliyyatı Azərbaycan ərazisindən və Xəzər dənizinin ərazi sularından kənarda neft-qaz əməliyyatları, habelə bu əməliyyatlarla bağlı işlərin, xidmətlərin göstərilməsi və malların Azərbaycanda çatdırılması kimi müəyyən edilir. Bu Qanunun məhsul bölgüsü müqavilələri ilə tənzimlənən heç bir neft və qaz yatağına və əməliyyatlara şamil edilmədiyi açıq şəkildə qeyd olunur. Qanun vergi, gömrük, valyuta tənzimlənməsi, əmək ehtiyatları və bu kimi məsələlərin sənədləşdirilməsinin xüsusi rejimlərini təmin edir, məsələn, bu qanuna tabe olan podratçılar və subpodratçılar 5% gəlir vergisi ödəyirlər, gömrük rüsumları və idxal ƏDV müvafiq orqanlardan sertifikat almaqdan azaddırlar.
Azərbaycanda məhsul bölgüsü haqqında sazişlər
Daxili hüquqi aktlarla yanaşı, xarici neft şirkətlərinin əksəriyyəti Azərbaycanda məhsul bölgüsü haqqında sazişlər adlanan xüsusi beynəlxalq müqavilələrə uyğun fəaliyyət göstərir.
Orijinal SRP-lər 1994-cü ildə imzalanmışdır, bundan sonra quruda və dənizdə bir neçə neft yatağı ilə bağlı bir çox digər SRP-lər qəbul edilmişdir.
14 sentyabr 2017-ci il tarixində "Azəri-Çıraq-Günəşli"məhsul bölgüsü haqqında dəyişdirilmiş və yenilənmiş Saziş imzalanmışdır. Sazişin qüvvədə olma müddəti 2050-ci ilə qədər uzadılıb, operator BP olub, SOCAR-ın (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) layihədə payı 11% - dən 25% - ə çatdırılıb. Bu dəyişiklik nəticəsində Azərbaycanın gəlirli istehsalda birbaşa iştirakı 75% təşkil edib.
SRP-nin hüquqi tənzimlənməsi və vergi rejimi yerli qanunlardan fərqlidir. SRP-lər Konstitusiya və ya referendumda qəbul edilmiş hər hansı digər akt istisna olmaqla, bir-birinə zidd olan digər yerli qanunlardan üstündür. Azərbaycan Respublikası SOCAR-ın CPP üzrə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinə zəmanət verir. SRP, əlavə dəyər vergisindən azad olarkən daha aşağı gəlir vergisi dərəcələrini təmin edir və sadələşdirilmiş hesabat və mühasibat prosedurlarını təmin edir. Əksər CRP-lərə əsasən podratçılar mədən vergisindən azaddırlar. Vergi Məcəlləsinin ümumi müddəası xam neft hasilatına tətbiq olunan 26 faiz dərəcəsini və təbii qaz hasilatı üçün 20 faiz dərəcəsini müəyyənləşdirir.
Azərbaycan əsasən hasilat seqmentinə investisiyaları qəbul edib, orta və aşağı seqmentin böyük hissəsi isə SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) vasitəsilə dövlətin nəzarəti altındadır. Bu sektora xarici investisiyaların böyük həcmini nəzərə alaraq, Azərbaycan bir neçə beynəlxalq müqavilələrə, o cümlədən UNCITRAL-ın xarici arbitraj qərarlarının tanınması və icrası haqqında Konvensiyasına, dövlətlər və digər dövlətlərin vətəndaşları arasında İnvestisiya Mübahisələrinin həlli haqqında Konvensiyaya, bu investisiyaların təmin edilməsi üçün enerji Xartiyasına dair müqaviləyə qoşulub. Azərbaycan ikitərəfli investisiya müqavilələri, həmçinin ikiqat vergitutmanın qarşısının alınması haqqında müqavilələr bağlamışdır.
Bundan başqa, 2004-cü ildə Azərbaycan neft çirklənməsinə hazırlıq, ona cavab və əməkdaşlıq haqqında Beynəlxalq Konvensiyanı (OPRC), neft çirkliliyinə görə mülki məsuliyyətə dair beynəlxalq Konvensiyanı (CLC Konvensiyası) və ona 1976-cı il protokolunu, CLC Konvensiyasını uzadan 1992-ci il Protokolunu ratifikasiya edib.
Azərbaycanın neft-qaz sənayesindəki hüquqi və məsləhət xidmətlərimizə aşağıdakılar daxildir:
• SRP, ev sahibi ölkə hökuməti (HGA) müqavilələri, birgə əməliyyat müqavilələri, mühəndislik satınalma və tikinti müqavilələri, qazma müqavilələri və podratçılar və subpodratçılarla xidmət müqavilələri daxil olmaqla geniş miqyaslı layihələrə dair məsləhətlər;
• Azərbaycanda, o cümlədən neft-qaz sənayesində SRP çərçivəsində vergi və gömrük məsləhətləri;
• Neft və qaz sənayesi və CPP tətbiqi ilə əlaqəli məşğulluq və immiqrasiya məsləhətləri;
• PSA və HGA podratçılarının və subpodratçılarının Dövlət Miqrasiya xidmətlərindən iş icazələrinin alınmasında maraqlarının təmsil olunması, operator şirkətinin və SOCAR-ın təsdiqlərini əhatə edən təsdiqlərin əlaqələndirilməsi;
• Neft və qaz podratçıları və subpodratçıları ilə böyük müqavilə danışıqlarında məsləhət və müştəri maraqlarının təmsil olunması;
• PSA və HGA subpodratçılarına vergi, gömrük, ticarət, uyğunluq və tənzimləmə məsələlərinin bütün aspektləri barədə məsləhət vermək;
• Neft və qaz sənayesindəki podratçılara və subpodratçılara, o cümlədən CPP-nin tətbiq olunduğu yerlərə mühasibat xidmətləri və əmək haqqı;
• SRP rejiminə uyğun olaraq müavinət almaq üçün yerli hüquqi şəxsin qeydiyyatı;
• Neft və qaz aktivlərinin alınması və Sərəncamına dair məsləhətlər;
• Dəniz əməliyyatlarının strukturlaşdırılması ilə bağlı SRP çərçivəsində xidmət təminatçılarına məsləhət vermək;
• Azərbaycanın neft-qaz sənayesində çalışan xarici podratçılar və subpodratçılar üçün vergi planlaşdırması və vergitutmanın optimallaşdırılması üzrə məsləhətlər, xüsusən də müvafiq məhsul bölgüsü sazişlərinin tətbiq olunduğu yerlərdə;
• Neft və qaz sənayesi ilə əlaqəli lazımi lisenziyaların və icazələrin alınması;
• Neft və qazın hasilatı, emalı və daşınmasına tətbiq olunan yerli ekoloji qaydalara dair məsləhət;
• Müvafiq SRP protokollarına uyğun olaraq vergi orqanlarından 0% ƏDV sertifikatının alınması.
Ətraflı məlumat, bu sənayedəki təcrübəmiz, suallar və ya xidmət sorğuları üçün Bizimlə əlaqə saxlayın.

Legal and tax consultancy in the oil and gas industry as well as, energy and renewable energy industry in Azerbaijan are among our experience areas.
Oil and Gas Law in Azerbaijan
Oil and Gas Industry – Background
The petroleum industry in Azerbaijan is regulated by both domestic legislation and international treaties.
Domestic legislation applies to the extent international treaties allow. In other words, international treaties and agreements signed on behalf of the Azerbaijani government prevail over local laws.
Azerbaijan is one of the birthplaces of the oil industry. According to the historical documents, the oil was traded even in the 3rd century A.D. Throughout the history of Azerbaijan, especially, Absheron peninsula was famous for its flaming grounds because of petroleum.
During the Soviet period, Baku’s oil reserves were continuing its paramount role. In the years of World War, Baku was producing over 70 percent of the total oil production in the USSR.
After gaining its independence, oil production declined in the Republic of Azerbaijan. However, its rich resources attracted foreign investors to invest in the oil industry of Azerbaijan. Starting with the attraction of foreign investments in the oil industry, mass productions in oil reservoirs have started in 1994 via the Production Sharing Agreement (PSA) for Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) field, since which over 30 PSAs have been signed.
Azerbaijan’s oil production was just about 9.5 million tons in 1994, and in 2010 it has reached a record number of 50.8 million tons. In recent years, the production declined to 38 million tons in 2017 and 2018.
Gas production in Azerbaijan was around 6.4 million cubic tons in 1994, and after projects such as Shahdeniz 1, Shahdeniz 2, and discovery of Umid and Absheron gas fields have resulted in the increase in gas production, being 26.3 million cubic tons in 2010, 28.6 million tons in 2017 and 30.5 million tons in 2018. Baku Tbilisi Ceyhan, Southern Gas Corridor, TAP, TANAP are among the main international projects in the transportation and export of Azerbaijani gas to foreign markets.
In 2000, Baku-Tbilisi-Ceyhan Host Government Agreement and in 2002, Southern Gas Corridor Host Government Agreement (HGA) were reached, which regulates the terms and conditions on the receipt, transportation and delivery of natural gas among Azerbaijan, Georgia and Turkey.
Legal regulation of Oil and Gas industry in Azerbaijan
Under the Azerbaijani Constitution, natural resources belong to the Republic of Azerbaijan, without prejudice to the rights and interests of individuals and legal entities. Main local legislative acts on this industry, namely “Law on Subsoil”, “Law on Energy” and “Law on Use of Energy Resources”.
The Law on the Subsoil, basing on the constitutional principle, ascribes the ownership over the subsoil to the government, provided that rights and legal interest of stakeholders are respected.
The subsoil is defined as the part of the crust located below the surface soil, bottom of water reservoirs, stretching to depths and consisting of rocks, mineral raw material resources, energy carriers (oil, gas, etc.), natural and artificial cavities, geological and technogenic parts.
Licensing in subsoil regulates oil-gas permission, primarily applying to geological surveys, extraction and production in oil and gas reservoirs, processing and transportation of oil-gas products via pipelines. The permissions for the use of subsoil (extracting natural resources) are issued up to 25 years, and 30 years where such use will cover geological exploration.
Subsoil operations, including operations in oil-gas fields, may be restricted or prohibited where these operations may cause a threat to national security, to the lives and health of people and the environment.
The right over subsoil use, including production and processing of oil and gas, are issued via competition, auction and direct negotiations. Further regulations, particularly regulations approved by the President prescribe the several rules about the subsoil use, auctions, fees regarding subsoil use, issuing expert opinions and several other procedural and technical matters.
In 2009, the  Law on Application of Special Economic Regime on the Export Oriented Oil-Gas Operations was adopted by the Parliament. The Law, which is adapted for the initial period of 15 years, provides for specific rules for the export-oriented oil-gas operations beyond the Azerbaijani territories. Export-oriented oil-gas operation is defined as oil-gas operations beyond the territories of Azerbaijan and the territorial waters of the Caspian Sea, as well as the provision of works, services and delivery of goods in Azerbaijan related to these operations. It is expressly noted that this Law does not apply to any oil-gas fields and operations which are regulated by the production sharing agreements.  The law provides for the specific regimes for taxation, customs, currency regulations, workforce and documentation of such issues, such as contractors and subcontractors covered under this law pay 5% profit tax, customs duties and import VATs are exempted upon obtaining a certificate from relevant authorities.
Product Sharing Agreements (PSA) in Azerbaijan
Besides domestic legal acts, most of the foreign oil companies operate under specific international treaties, called production sharing agreements in Azerbaijan.
The initial PSAs have been signed in 1994, after which many other PSAs were adopted with regard to several oil fields onshore and offshore.
On 14 September 2017, amended and restated Azeri-Chirag-Guneshli Production Sharing Agreement was signed. The term of the agreement was prolonged until 2050, BP being the operator and SOCAR’s (State Oil Company of Azerbaijan Republic) share in the project was increased to 25% from 11%. As a result of this change, Azerbaijan’s direct participation in the profitable production amounted to 75%.
The legal regulation and tax regime of the PSA are different from the local laws. The PSAs prevail any other contradictory local laws, except Constitution or any other act accepted by the referendum. The Republic of Azerbaijan guarantees for the obligations of the SOCAR under PSA. PSA provides for lower withholding tax rates, at the same time exempting from the value-added tax, and providing for a simplified reporting and accounting procedures. Under Most PSAs, contractors are exempted from the payment of the mining tax. The general provision under the Tax Code defines a 26 percent rate applying to crude oil production and a 20 percent rate for natural gas production.
Azerbaijan mainly has accepted investments on the Upstream segment while the majority of the midstream and downstream segment is under control of the state through SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic). Considering the huge amount of foreign investments in this sector, Azerbaijan has joined several international treaties including, the UNCITRAL Convention on Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards, Convention on Settlement of Investment Disputes between States and Nationals of Other States, Energy Charter Treaty for guaranteeing these investments. Azerbaijan has concluded bilateral investment treaties and treaties on the avoidance of double taxation as well.
Moreover, in 2004, Azerbaijan ratified the International Convention on Oil Pollution Preparedness, Response and Co-operation (OPRC), The International Convention on Civil Liability for Oil Pollution Damage (CLC Convention) and 1976 Protocol thereto, 1992 Protocol renewing CLC Convention.
Our Legal and Consultancy Services in the Oil and Gas industry of Azerbaijan include:
• Consultation on large scale projects including PSAs, Host Government Agreements (HGA), Joint Operating Agreements, Engineering Procurement and Construction Contracts, Drilling Contracts and Services Agreement with Contractor and subcontractors;
• Tax and customs consultancy under PSA in Azerbaijan, including in oil-gas industry;
• Employment and immigration consultancy related to oil-gas industry and applicability of the PSAs;
• Representing PSA and HGA contractors and sub-contractors in obtaining work permits from the State Migration Services, coordination of the approvals which involve operator company and SOCAR endorsements;
• Consulting and representing the clients on the major contract negotiations with oil-gas contractors and subcontractors;
• Consulting of PSA and HGA sub-contractors on all aspects of tax, customs, commercial, compliance and regulatory matters;
• Accounting and payroll services to contractors and subcontractors in the oil-gas industry, including where the PSA applies;
• Incorporation of local entity for the purposes of obtaining benefits under the PSA regime;
• Consultation on the acquisition and disposition of oil and gas assets;
• Consulting service providers under PSA on the structuring of its offshore operations;
• Tax planning and tax optimization consultancy to foreign contractors and subcontractors operating in the oil-gas industry of Azerbaijan, particularly where relevant product sharing agreements apply;
• Obtaining required licenses and permissions relevant in the oil-gas industry;
• Consulting on local environmental regulations applicable to oil and gas productions, processing and transportation;