Bəzi mallar üçün ƏDV və aksiz dərəcələri dəyişdirildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış və 09.03.2021-ci il tarixindən qüvvəyə minmiş "Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təsdiqedici sənədi əsasında qızıl və gümüşdən zərgərlik məmulatlarının istehsalı və emalı, qızıl və gümüşün külçə, sikkə və ya qranul şəklində satışı məqsədilə idxal edilən maşın, avadanlıq və cihazların idxalı 3 yanvar 1-ci il tarixindən etibarən 2021 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir. Bundan əlavə, bu qanuna görə, platin, qızıl və zərgərlik, eləcə də onlardan hazırlanmış, işlənmiş, çeşidlənmiş, çərçivəli və bərkimiş almazlar idxal olunur 3 yanvar 1-ci il tarixindən etibarən 2021 il müddətinə ƏDV-dən azad edilir
Bu qanuna uyğun olaraq, 09.03.2021 tarixindən başlayaraq, siqaret çəkən tütün, sənaye məqsədləri üçün tütün istisna olmaqla," homogenləşdirilmiş "və ya" yenidən qurulmuş " tütün, çeynəmə və ya nəfəs alma, həmçinin qəlyan tütünü, tütün və istilik (buxar) nəticəsində istehlak edilən tütün məhsulları aksiz vergisinə məruz qalır. Siqaret çəkən tütün üçün, sənaye məqsədləri üçün tütün istisna olmaqla, "homojenləşdirilmiş" və ya "bərpa edilmiş" tütün, çeynənən və ya iylənmiş tütün, həmçinin qəlyan üçün nəzərdə tutulmuş tütün üçün kiloqram üçün 30 manat aksiz vergisi, istilik (buxar) nəticəsində istehlak edilən tütün və tütün məmulatları üçün isə 12,9 manat aksiz vergisi 1000 ədəd mal üçün tətbiq edilir.
Əlavə olaraq, bəzi mallar üçün aksiz vergiləri artırıldı. Belə ki, 1000 ədəd siqarillə (nazik siqar) aksiz dərəcəsi 31 manatdan 43 manata, tütündən və onun əvəzedicilərindən hazırlanmış 1000 ədəd siqaretə aksiz dərəcəsi 31 manatdan 35 manata, elektron siqaretlər üçün bir litr maye üçün aksiz dərəcəsi isə 20 manatdan 100 manata yüksəldi. Sənaye məqsədləri üçün Tütün, "homogenləşdirilmiş" və ya "azaldılmış" tütün, çeynəmə və ya iyləmə, həmçinin qəlyan, tütün və tütün məhsulları üçün tütün istisna olmaqla, siqaret çəkən tütünə aksiz vergisinin miqdarı (buxar), aksiz dərəcəsinin malların həqiqi həcminə (miqdarına) tətbiqi ilə hesablanır.

В соответствии с Законом Азербайджанской Республики "О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики", подписанным Президентом Азербайджанской Республики и вступившим в силу 09.03.2021 года, импорт машин, оборудования и приспособлений, ввозимых на основании подтверждающего документа Министерства экономики Азербайджанской Республики Азербайджанской Республики с целью производства и обработки ювелирных изделий из золота и серебра, а также продажи золота и серебра в виде слитков, монет или гранул освобождаются от уплаты НДС сроком на 3 года с 1 января 2021 года. Кроме того, согласно этому закону, ввозятся платина, золото и ювелирные изделия, а также другие изделия из них, обработанные, сортированные, обрамленные и закаленные алмазы освобождаются от уплаты НДС сроком на 3 года с 1 января 2021 года
В соответствии с настоящим Законом, начиная с 09.03.2021, курительный табак, за исключением табака для промышленных целей, “гомогенизированный” или “восстановленный” табак, жевательный или нюхательный табак, а также табак для кальяна, табак и табачные изделия, потребляемые в результате нагрева (пара), подлежат акцизу. Для курительного табака, за исключением табака для промышленных целей, “гомогенизированного” или “восстановленного” табака, для жевательного или нюхательного табака, а также для табака, предназначенного для кальяна, применяется акцизный налог в размере 30 манатов за килограмм, а для табака и табачных изделий, потребляемых в результате нагрева (пара), применяется акцизный налог в размере 12,9 маната за 1000 единиц товара.
В дополнение, акцизы на некоторые товары были увеличены. Так, ставка акциза на 1000 единиц сигарилл (тонких сигар) увеличилась с 31 до 43 манатов, ставка акциза на 1000 единиц сигарет, изготовленных из табака и их заменителей, увеличилась с 31 до 35 манатов, а ставка акциза на литр жидкости для электронных сигарет увеличилась с 20 до 100 манатов. Сумма акцизного налога на курительный табак, за исключением табака для промышленных целей, “гомогенизированного” или “восстановленного” табака, жевательного или нюхательного табака, а также табака для кальяна, табака и табачных изделий, потребляемых в результате нагрева (пара), рассчитывается путем применения ставки акциза к фактическому объему (количество) товаров.